Prudnik24

Lekcja historii z Dariuszem Domagalskim

05 grudnia
22:01 2011

Podczas sobotniego spotkania autorskiego w sali warsztatowej Stowarzyszenia Aktywnej Pomocy Rodzinie „Alternatywa” usłyszeliśmy wiele ciekawostek związanych z historią średniowiecza.

Spotkanie prowadził Marek Doskocz, redaktor naczelny prudnickiego pisma kulturalnego „Kwartalnik” i inicjator przyjazdu pisarza. Dariusz Domagalski przez ponad godzinę opowiadał o tle historycznym swoich książek i trzeba przyznać, że wiedzę o ma dużą, a co najważniejsze – potrafi mówić barwnie, w sposób atrakcyjny dla słuchaczy. Jednym z jego historycznych „koników” jest średniowiecze, stąd poznaliśmy wiele ciekawych faktów dotyczących m.in. sposobów rozgrywania przez ówczesne rycerstwo bitew oraz turniejów. Pisarz wyjaśnił także, dlaczego polskie rycerstwo – będąc w absolutnej europejskiej czołówce – nie miało sobie równych tak na polu walki, jak i podczas turniejów.

Autor odniósł się także do kwestii sposobu wykorzystania źródeł historycznych podczas pisania:
– Zdarza się, że na dany temat mamy przykładowo dwa lub trzy nieco odmienne przekazy. Który wówczas wybrać? Pisarz musi wówczas zawierzyć swojej intuicji – mówił.

Zdradził też kilka interesujących szczegółów o sobie jako o pisarzu – przykładowo, że aby lepiej oddać klimat pojedynków średniowiecznego rycerstwa, nie wahał się sam złapać za topór, czy dwuręczny miecz i spróbować się w walce tą bronią. Te doświadczenia przydały się choćby w pracy nad cyklem powieściowym o wielkiej wojnie z zakonem krzyżackim 1409-1411. Wyjaśnił też pochodzenie swojego przydomka „Wiking”, który zawdzięcza zamiłowaniu do historii tych ludów i swojemu Nickowi używanemu na internetowych forach.

Mówiąc o swojej najnowszej powieści, „Vlad Dracula”, przedstawiającej postać wołoskiego księcia, Dariusz Domagalski przyznał, że w tej książce „pozbawił Draculę zębów”. Przy tej okazji przedstawił sylwetkę tego władcy, jako dobrego gospodarza swoich włości. Swój mroczny wizerunek Dracula miał zawdzięczać nabiciu na pal całej rzeszy jeńców tureckich w celu odparcia ataku na swoją siedzibę ze strony imperium Turków Osmańskich, natomiast wszelkie historie o wampirach są jedynie wymysłami pop-kultury. Pisarz zdradził też, że do napisania biografii Vlada zainspirowała go wizyta na ziemiach, którymi w przeszłości władał Dracula.
Pytany o pisarzy, których najbardziej sobie ceni, Dariusz Domagalski stwierdził, że bardzo inspiruje go literatura iberoamerykańska, zwłaszcza Mario Vargas Llosa. Jako ulubionych twórców gatunku s-f wymienił Philipa K. Dicka, natomiast ze współczesnych rodzimych autorów literatury fantastycznej ceni sobie m.in. Rafała Dębskiego – red. naczelnego miesięcznika „Science Fiction Fantasy i Horror” (SFFiH), który wkrótce także odwiedzi Prudnik.
Na pytanie o plany wydawnicze odpowiedział, że w najbliższym czasie chce napisać dwie powieści: hard S-F o podróży statkiem kosmicznym, a także awanturniczą historię o piratach – Braciach Witalijskich, osadzoną w realiach walki o władzę w Skandynawii na przełomie XIV-XV w.

Bogusław Zator

(zdjęcie grupowe: Dariusz Domagalski i Prudnicki Klub Miłośników Fantastyki „Amulong”)

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook