Prudnik24

Rodzina z Nazaretu i stary piec

13 grudnia
13:52 2011

Wczoraj (12 grudnia) w Muzeum Ziemi Prudnickiej, otwarto wstawę pt. „Rodzina na >>Świętych<< obrazach i obrazkach”.

– Pomysł na zorganizowanie wystawy zrodził się w bardzo prozaicznych okolicznościach – powiedziała Urszula Rzepiela, dyrektor Muzeum Ziemie Prudnickiej. – Podczas sprzątania magazynu ja i moi pracownicy trafiliśmy na mnóstwo obrazków, dotyczących Świętej Rodziny. I postanowiliśmy zrobić z nich użytek.

Pozostałe obrazki dostarczyli ze swoich prywatnych zbiorów m.in. Jan Sobkowicz, Bernadetta Zub i Urszula Baranowska. Większość z nich przedstawiała Józefa, Maryję i (małego) Jezusa, określanych przez Kościół Katolicki jako Święta Rodzina z Nazaretu. Nie brakowało także figurki dzieciątka w żłóbku i bożonarodzeniowej choinki. A wszystko to w tradycyjnym, starym stylu, z ludową prostotą.
Ks. dr Stanisław Bogaczewicz, proboszcz Parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku zaznaczał, że powszechną rodziną i wielkim wspólnym domem jest Kościół. Z kolei Stanisław Hawron, lubujący się w długich przemowach prudnicki wiceburmistrz wspominał swoje sielskie dzieciństwo oraz czasy, gdy mieszkańcy bloku czy kamienicy byli jedną wielką rodziną, pełną „przyszywanych” cioć i wujków.
Atrakcją imprezy stanowiły kruche ciastka, przygotowane w starym piecu, który został podarowany Muzeum Ziemi Prudnickiej przez pewną rodzinę, mieszkającą w Rudziczce. Pani dyrektor zapowiedziała, że już po Nowym Roku, w każdy poniedziałek, począwszy od 9 stycznia ruszą tzw. „Spotkania przy piecu”, będące okazją do integracji towarzysko-kulturalnej.
A takowa bez wątpienia miała miejsce podczas poniedziałkowej „rodzinnej” wystawy, polegającej, po prostu, na zebraniu i zaprezentowaniu czegoś, co znamy z własnych domów; szczególnie, gdy razem z nami mieszkają babcia czy dziadek. Albo oboje.

Bartosz Sadliński

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook