Prudnik24

Wystawa „Skazani na karę śmierci…”

15 grudnia
09:18 2011

Od 13 grudnia br. do końca stycznia 2012 r. w holu czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku można oglądać wystawę na temat Polaków skazanych przez stalinowski reżim na karę śmierci, przygotowaną przez historyków z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

Jest to piąta ekspozycja przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej (IPN). Jak napisano na stronie internetowej instytutu: tematem wystawy są dramatyczne losy Polaków, którzy nie pogodzili się z komunistyczną okupacją, losy osób skazanych na karę śmierci w okresie powojennym – konspirantów i żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Na podstawie niezwykle restrykcyjnych aktów prawnych w państwie polskim przez ponad 10 lat od zakończenia wojny, osoby cywilne były bezpodstawnie oskarżane o działalność skierowaną przeciwko systemowi politycznemu i skazywane przez sądy wojskowe niejednokrotnie na karę śmierci. Akty oskarżenia zazwyczaj w takich przypadkach były preparowane na potrzeby ówczesnej władzy sądowej.

Na ekspozycję składa się 27 tablic w niezwykle ciekawy sposób prezentujących szereg dokumentów pochodzących z tego okresu: akta, listy, fotografie, obwieszczenia, dzienniki ustaw, legitymacje, mapy.

Pracownicy czytelni MiGBP zapraszają do zwiedzania wystawy w godzinach pracy biblioteki – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.30.

[nggallery id=76]

Bogusław Zator
(źródło: MiGBP w Prudniku)

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook