Prudnik24

Święta oszczędności

21 grudnia
15:05 2011

Dla wielu Europejczyków zbliżające się święta upłyną pod znakiem kolejnych wyrzeczeń. Polacy na świętach nie zamierzają jednak oszczędzać. Mimo niepewnych czasów pobiją kolejny rekord świątecznych wydatków. Trzeba jednak pilnować, by nie były większe, niż muszą – mówią doradcy Aspiro.

Poziom świątecznych wydatków przeciętnej polskiej rodziny rósł w ostatnich latach bardzo dynamicznie. W 2009 r. wydaliśmy 1500 zł, w 2010 r. 1800 zł, a w tym roku wydamy prawie 2000 zł. Według raportu Deloitte (Badanie świątecznych zwyczajów zakupowych w Polsce i Europie, 2011) aby sfinansować tegoroczne zakupy świąteczne, większość z nas planuje skorzystać z oszczędności. Spora część przeżyje je jednak „na kredyt”.

Chwilowa przyjemność, długotrwały problem

Finansowanie świąt kredytem powoduje, że wydajemy znacznie więcej niż teoretycznie możemy. Co piąty Polak za świąteczne zakupy zapłaci kartą kredytową, znacznie rzadziej pożyczy pieniądze od rodziny i znajomych. Często będąc w potrzebie szybkiego dostępu do gotówki korzystamy z tzw. „chwilówek”, które zyskują na popularności, zwłaszcza w okresie świąt. Jednak – jak przestrzega Monika Ostrowska, doradca Aspiro: – Chwilówki udzielane są na zdecydowanie gorszych warunkach niż tradycyjne kredyty gotówkowe. Łatwiej je wprawdzie otrzymać, bo nie wymagają przedstawienia żadnych dokumentów, jednak wiążą się one ze znacznie wyższym oprocentowaniem niż produkty bankowe. Często okazuje się, że krzyczące z reklamy 8% to rzeczywiście 18% obłożone kilkoma ubezpieczeniami i prowizjami. Wielu klientów ulega jednak pokusie, czego konsekwencją są późniejsze, bolesne dla domowego budżetu raty. Ich spłata oznacza często zaciskanie pasa przez cały rok, aż do kolejnych świąt. Zanim sięgniemy po łatwą gotówkę zastanówmy się więc, czy nie lepiej zaplanować święta z mniejszym rozmachem. Zawsze można też zapytać doradcy finansowego – Na tym na pewno nie stracimy, a możemy sporo zyskać.

Bankowe święta

Przed świętami rośnie też zdecydowanie liczba odwiedzin klientów w bankach. Apogeum następuje w grudniu. Klienci są zainteresowani głównie kredytami gotówkowymi, dzięki którym będą w stanie zapłacić za wszelkie wydatki związane ze świętami. Możliwości sfinansowania świątecznych wydatków jest jednak więcej. Można skorzystać z innych produktów bankowych, tj. karta kredytowa czy też limit w koncie. Należy jednak pamiętać, że odsetki od zadłużenia w przypadku kart zaczną naliczać się po maksymalnie 54 dniach, a na debecie praktycznie do momentu zakupu i w obu przypadkach odsetki będą pobierane co miesiąc, aż do momentu spłaty całego zadłużenia. Alternatywą dla produktów bankowych pozostaje pożyczenie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół. O ile relacje są na poprawnym poziomie, może będziemy mogli spłacić tyle, ile pożyczyliśmy, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Święta na pewno będą nas sporo kosztować, ale oszczędzić możemy też na kilka innych sposób:

1. Zrezygnuj z prezentów dla dorosłych, a w przypadku dzieci ustalcie kwotę, w której musi się zmieścić koszt prezentu. Nawet za niewielkie pieniądze można znaleźć coś co sprawi radość w Wigilię.
2. Zrób ozdoby świąteczne własnoręcznie. Wycinanie gwiazdek ze złotego papieru, lepienie figurek z masy solnej i ozdobienie ich kolorowymi farbami, może dać Ci możliwość radosnego spędzenia czasu w gronie najbliższych.
3. Nie rób prezentów świątecznych w postaci zwierzaka. Słodkie maleństwo ciągnie za sobą sporo nieprzewidzianych kosztów finansowych.
4. Upiecz wyjątkowo niesmaczne ciasto dla niezapowiedzianych gości. Nie dość, że zjedzą niewiele i szybko pójdą, to w przyszłości dwa razy zastanowią się, czy odwiedzić Cię z pustymi rękami.
5. Robiąc zakupy świątecznie idź do sklepu pieszo. Kiedy będziesz zmuszony nieść wszystkie zakupy do domu, na pewno kupisz mniej niepotrzebnych rzeczy.
6. Nie wysyłaj kartek świątecznych, zastąp je e-mailem. Istnieje mnóstwo stron internetowych, na których stworzysz wyjątkowe, osobiste kartki świąteczne dla swoich bliskich.
7. Kup choinkę w wigilijny wieczór. Możesz mieć pewność, że będzie o połowę tańsza i ominie Cię parę dni sprzątania igieł w domu.

(fot. sxc.hu)

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook