Prudnik24

„Nie dotykaj” Jarosława Wasika

22 grudnia
09:08 2011

Jarosław Wasik wykonuje dobrą robotę: przypomina o tym, że mężczyzna nie tylko posiada uczucia, lecz jeszcze potrafi umiejętnie je wyrażać. Najnowsza, czwarta płyta tego warszawskiego wokalisty z prudnickim rodowodem już w sprzedaży. Promuje ją (nie bez kozery) internetowy serwis „Kraina Łagodności”.

Motyw przewodni albumu „Nie dotykaj” stanowi relacja. Jest w niej miejsce zarówno na wzajemną czułość, wsparcie i tęsknotę, jak i na kłamstwo, łzy czy rozłąkę. Pojawia się także problem stawiania granic. W piosence „Nie dotykaj mojego telefonu” autor przypomina, że zdrowa relacja nie może być zbyt duszna:

Nie dotykaj mojego telefonu
Nie dotykaj, choć możesz po kryjomu
Nie odnajduj nie napisanych listów
Trzystu

Ja nie wnikam wnikliwie w twoje sprawy
Twoje stany upojeń i obawy
Koleżanki, kolegów, morze kawy
Nie wnikam

Autorem tego i dziesięciu innych tekstów piosenek na tej płycie jest Jarosław Wasik. Tylko dwie piosenki w albumie nie są pod tym względem autorskie. Tekst jednej z nich napisał znany, nieżyjący już poeta Julian Tuwim. Jest to znana (choćby z repertuaru Hanny Banaszak) piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy”, tym razem w wykonaniu wolniejszym, łagodniejszym, czyli w skrócie – „wasikowym”.
Nie polecam tego rodzaju twórczości miłośnikom mocnych, dynamicznych brzmień. Nazwą to „ciepłymi kluchami” i dadzą sobie spokój. Natomiast miłośnicy sentymentalnej, kobiecej wręcz wrażliwości na pewno znajdą coś dla siebie. Ważną rolę w tych piosenkach odgrywa dotyk, ten dobrze rozumiany. W utworze „Dotykanie” autor śpiewa:

Dotyk łączy na boku
Podniecenie i spokój
Dotyk czasami dotyka
Dotykanie w świecie zanika

Mój świat się składa z dotykania
Podotykam go od rana
Jak mam sobie poradzić
Z tyloma jego wersjami

Wokal Jarosława Wasika dobrze współgra z kompozycjami muzycznymi autorstwa Igora Przebindowskiego, Roberta Cichego i Tomasza Ordaszewskiego. Jeśli chodzi o intrumentarium, słyszymy: gitarę, pianino, perkusję, skrzypce, akordeon i trąbkę. Jest to muzyka wprawiająca w relaksacyjny nastrój, idąca w stronę popu. Nie traci jednak swojej kameralności, głównie ze względu na liryzm.
Jak dotąd nakręcony został teledysk do jednej piosenki pochodzącej z najnowszej płyty. W klipie „Jak wrócę” Jarosław Wasik ze słuchawkami w uszach porusza się (uśmiechnięty lub zadumany) różnymi środkami komunikacji i spaceruje po mieście; przede wszystkim jednak tęskni za osobą, którą pozostawił w domu, i z rozbrajającą prostotą zapowiada:

jak wrócę
ugotuję ci zupę z brokułów
jak wrócę
dodam ci otuchy, przytulę
jak wrócę
zaliczymy spacery i wino
wszystko to, co mogło nas ominąć.

Skąd zatem, napisane wielkimi literami na okładce, tytułowe słowa „Nie dotykaj”? W dodatku „opalcowane”… Przypinają one o wyżej wspomnianych granicach w relacji, ale także podkreślają, że dotyk może boleć (w sensie przenośnym). Jeśli wchodzimy w relację, odsłaniamy się przed drugim człowiekiem i możemy cierpieć.
Płyta dla ludzi uczuciowych, dla tych, którzy w znanej telewizyjnej reklamie z udziałem Serca i Rozumu, wybierają to pierwsze.

***

Jarosław Wasik urodził się w 1971 roku w Prudniku. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego wyjechał do Gliwic, gdzie ukończył Wydział Wokalny Studium Wokalno-Baletowego. Przez kilkanaście lat mieszkał w Opolu, pracując w Miejskim Ośrodku Kultury i Radiu Opole. W stolicy naszego województwa uzyskał również dyplom magistra kulturoznawstwa. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest w trakcie pisania rozprawy doktorskiej pt. „Kulturotwórcza rola Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu” w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zasiada w Radzie Programowej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (na którym sam otrzymał kiedyś drugą nagrodę). Jak dotąd wydał cztery płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” oraz „Nie dotykaj”. Jego twórczość klasyfikowana jest jako „poezja śpiewana”, „piosenka literacka” lub „piosenka z tekstem”.

Bartosz Sadliński

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook