Prudnik24

Sztywny Pal Azji zagra w Drukarni!

28 stycznia
15:38 2012

W sobotni wieczór (28 stycznia) od godz. 19.00 Drukarnia w Pokrzywnej zaprasza na wyjątkowe (z pewnością!) spotkanie z muzyką jednej z legend polskiej sceny alternatywnej lat 80. i 90. – grupy Sztywny Pal Azji.

Wstęp na sobotnią imprezę to jedynie 20zł w dniu koncertu. Dodatkowo jako support przed gwiazdami wieczoru wystąpi, złożona z siedmiu muzyków, nyska formacja ZOOM, powstała w roku 2008 (www.zoommusic.pl). ZOOM ma na koncie pierwsze sukcesy – wydany maksisingiel i realizację teledysku dla TVP.

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, jak trafić do Drukarni w Pokrzywnej, wyjaśniamy – położona jest na granicy Pokrzywnej i Jarnołtówka. Należy, kierując się główną drogą w stronę Jarnołtówka, minąć przystanek autobusowy oraz transformator (lewa strona drogi) i po kilkudziesięciu metrach skręcić w prawo.
Robert Jakóbczak, właściciel, żartuje że dokładny adres to „BobMarleyStrasse” (miejsce znane jest z koncertów zespołów alternatywnych, m.in. grających reggae), ale prawdziwy adres to Pokrzywna 10.

A gwiazda wieczoru? Grupa Sztywny Pal Azji powstała w roku 1986 i jeszcze w tym samym roku święciła sukcesy na festiwalu w Jarocinie, grając muzykę rockową o punkowym zabarwieniu. Jednym z pierwszych przebojów zespołu było „Nasze reggae”. Wydana w roku 1987 debiutancki album „Europa i Azja”.zawierał m.in. wielkie przeboje „Spotkanie z…” oraz „Wieża radości, wieża samotności”, które szybko podbiły Listę przebojów radiowej „Trójki”. Do dziś zresztą – choć mija 25 lat – utwór „Wieża radości, wieża samotności” jest często nadawany przez stacje radiowe. Wydana w roku 1989 druga płyta „Szukam nowego siebie” zawierała przeboje „Nie zmienię świata” oraz „Smutna środa”.

Kolejne lata działalności zespołu przyniosły wydanie następnych albumów z nowym materiałem, ale także liczne zmiany personalne. W latach. 90. jednym z najbardziej znanych przebojów grupy stała się ballada „Kolor czerwony” z płyty „Dewiacje na wakacje” z roku1993.

W roku 2001 po wydaniu płyty „Szpal” do szło do kolejnych zmian kadrowych i po pewnym czasie zespół zawiesił działalność. Jednak latem roku 2007 grupa reaktywowała się, w składzie z Jarosławem Kisińskim – jej założycielem i głównym twórcą repertuaru – oraz Ryszardem Wojciulem, który nagrał z zespołem m.in. dwie pierwsze płyty. Nowym wokalistą formacji został Bartosz Szymoniak, laureat IV edycji programu „Idol”. W lutym 2008 grupa wydała ostatnią, jak do tej pory, płytę „Miłość jak dynamit”, którą promował singiel „Kostium Davida Byrne”. Reaktywowana grupa występowała też na Festiwalu Ryszarda Riedla w Tychach, oraz koncertach „Solidarni z Gruzją” i „20 lat wolności”. Obecnie intensywnie koncertuje (informacje na stronie zespołu: www.sztywnypalazji.pl).

Aktualny skład zespołu:
Bartek Szymoniak – vocal;
Jarosław Kisiński – gitara,teksty,chórki
Wojtek Wołyniak – gitara, klawisze, samplery,chórki
Krystian „Carlos” Różycki – bas,chórki
Zbyszek 'Ciapek” Ciaputa – perkusja

Bogusław Zator

(fot. sztywnypalazji.pl)

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook