Prudnik24

W Prudniku jednak będzie Sąd Rejonowy?

20 lutego
16:13 2012

Z informacji przekazanych przez Radio Opole wynika, że w piątek do sądów rejonowych w Prudniku i Brzegu wpłynął projekt nowego rozporządzenia ministra sprawiedliwości, zakładający, że resort odstąpi od planów likwidacji tych placówek.

Temat stał się głośny pod koniec grudnia ubiegłego roku, kiedy w mediach pojawiły się doniesienia, że ministerstwo sprawiedliwości planuje restrukturyzację sądów w Polsce i likwidację 115 mniejszych placówek, które miały zostać przekształcone w wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Na Opolszczyźnie los ten miał spotkać sądy w: Prudniku, Brzegu, Głubczycach i Oleśnie.
O tym, jak dyskusyjne były propozycje zmian, świadczy choćby fakt, że prudnicki sąd miał stać się wydziałem zamiejscowym sądu w Strzelcach Opolskich, a przecież oba miasta dzieli odległość aż 70 km. Byłoby więc znacznie dalej, niż do urzędów rangi wojewódzkiej w Opolu.

W odpowiedzi na te plany w Prudniku i Głubczycach postanowiono działać i na początku lutego skierowano do resortu pismo sygnowane przez przedstawicieli władz lokalnych samorządów oraz prezesów obu sądów rejonowych z propozycją pozostawienia sądu rejonowego w Prudniku i przyłączenia do niego sądu głubczyckiego, jako wydziału zamiejscowego. Głubczyckie sądownictwo uniknęłoby tym samym planowanego przyłączenia do sądu rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu.

W piątek 17 lutego z ministerstwa przesłano projekt nowego rozporządzenia ministra sprawiedliwości, zakładający zniesienie tylko tych placówek, w których pracuje mniej niż 12 sędziów. Na Opolszczyźnie dotyczy to jedynie sądów w Oleśnie i Głubczycach. Z projektu rozporządzenia wynika, że sądy rejonowe w Prudniku i Brzegu zostaną utrzymane, a prudnicki sąd zyska wydział zamiejscowy w Głubczycach (Olesno będzie podlegać pod Kluczbork). Teraz pozostaje tylko zaczekać na oficjalny podpis ministra sprawiedliwości pod przedstawionym projektem.

Bogusław Zator

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook