Prudnik24

Wręczono prudnickie statuetki Diany

25 lutego
11:58 2012

Nysa ma „Trytony”, Głuchołazy swoje „Koziołki”, a gmina Prudnik – „Diany”. W czwartek podczas gali w Prudnickim Ośrodku Kultury po raz pierwszy wręczono je osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla lokalnej społeczności.

Wygłaszając słowo wstępne prowadzący uroczystość dyrektor POK Ryszard Grajek przypomniał, że rekonstrukcja pomnika Diany – na wzór ufundowanego przez rodzinę Fränklów w roku 1911 i zaginionego po II wojnie światowej w nieznanych okolicznościach – i jego powrót do prudnickiego parku w stulecie jego powstania było wynikiem społecznej inicjatywy wielu ludzi:
Od tego momentu wydarzenie to jest miarą możliwości naszego społeczeństwa, a przede wszystkim wspólnego, zgodnego działania, na rzecz naszego miasta – mówił Ryszard Grajek.
Dlatego właśnie burmistrz Franciszek Fejdych – pod wpływem zachęt wielu osób i środowisk – ustanowił statuetkę „Prudnickiej Diany” jako wyróżnienie „dla uhonorowania instytucji, firm i osób fizycznych, które w wyjątkowy sposób, w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego przyczyniają się do wspierania rozwoju naszej społeczności, jej tradycji oraz promują gminę na arenie krajowej i międzynarodowej” (cytat z zarządzenia burmistrza).

W myśl regulaminu wyróżnienie przyznawane jest przez Kapitułę, powoływaną każdorazowo przez burmistrza Prudnika, liczącą maksymalnie 7 osób. W jej skład wchodzą: burmistrz Prudnika, przedstawiciele laureatów ostatniej edycji konkursu poprzedzającej przyznanie wyróżnienia, oraz przedstawiciele Rady Miejskiej.
Prudnicka Diana przyznawana jest w trzech kategoriach:
– „Mecenas kultury i sztuki” – dla instytucji/firmy, osoby fizycznej za wspieranie przedsięwzięć z zakresu kultury i sztuki na terenie Gminy Prudnik.
– „Filantrop” – dla instytucji/firmy, osoby fizycznej za działalność charytatywną na rzecz społeczności Gminy Prudnik.
– „Przyjaciel Prudnika” – dla instytucji/firmy, osoby fizycznej działającej dla dobra społeczności Gminy Prudnik, lub promującej skutecznie gminę na terenie kraju i za granicą.

Dodatkowo w I edycji konkursu dopuszczono możliwość przyznania wyróżnienia specjalnego w kategorii „Powrót Diany” – za szczególne zasługi na rzecz rekonstrukcji pomnika „Diany” w prudnickim parku.

W obecnej, pierwszej edycji konkursu, w skład Kapituły weszli: burmistrz Prudnika oraz przewodniczący stałych komisji prudnickiej Rady Miejskiej. Kapituła postanowiła uhonorować:
– w kategorii „Mecenas kultury i sztuki” – Bank Spółdzielczy w Prudniku, który nie tylko sfinansował większość kosztów wykonania nowej rzeźby Diany, ale od lat wspiera wiele lokalnych inicjatyw kulturalnych.
– w kategorii „Przyjaciel Prudnika” – marszałka województwa opolskiego Józefa Sebestę
– w kategorii specjalnej „Powrót Diany” – prudnickie Stowarzyszenie Diana, które zainicjowało i kontynuowało działania zmierzające do ponownego umieszczenia Diany w parku.
W roku 2012 postanowiono nie przyznawać wyróżnienia w kategorii „Filantrop”.

Uzasadniając wyróżnienie „Przyjaciel Prudnika”, które przypadło marszałkowi województwa Józefowi Sebescie, burmistrz Franciszek Fejdych komplementował go, jako osobę, która nigdy nie wywyższa się, mimo piastowanego ważnego stanowiska. Podkreślił, że w osobie marszałka zawsze znajdował wolę wysłuchania dla zgłaszanych postulatów czy problemów władz Prudnika. A także, że marszałek Józef Sebesta wspierał szereg inwestycji na terenie naszej gminy, a w swoich publicznych wystąpieniach zawsze dobrze wyrażał się o naszym mieście.

Po odebraniu statuetek Diany – mierzących 20 cm wysokości i wykonanych, jak oryginał, z brązu – głos zabrali też sami laureaci. Piotr Kulczyk, prezes Stowarzyszenia „Diana”, dziękując za wyróżnienie, przyznał, że dla stowarzyszenia to zaszczyt i nagroda za kilka lat ciężkiej pracy, aby rzeźba mogła ponownie stanąć w parku. Regina Sieradzka z kolei przekazała statuetkę Markowi Karpowi – pierwszemu szefowi stowarzyszenia – twierdząc, że powrót Diany na cokół, to przede wszystkim jego zasługa.

Mirosław Michałowski, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Prudniku, zauważył, że dla kierowanego przez niego banku wspomaganie już od lat lokalnych inicjatyw kulturalnych i społecznych jest naturalnym elementem misji – jako lokalnej instytucji. Rzucił jednak wyzwanie innym instytucjom finansowym działającym na lokalnym rynku, życząc im, by przekazywały na lokalne potrzeby choć połowę tego, co prudnicki Bank Spółdzielczy.
Z kolei marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta, stwierdził, że będąc „z tej ziemi” (opolskiej – red.) ma na względzie, aby się ona przeobrażała, myśląc m.in. o przyszłych pokoleniach. Podkreślił, że mógł wspomóc pewne inicjatywy, ale bez nich nic nie udałoby się osiągnąć, bo „najpierw musi być inicjatywa”.

Czwartkowa gala w POK stała się także okazją do przypomnienia wydarzeń z maja ub.r., kiedy posąg Diany po kilkudziesięciu latach powrócił do prudnickiego parku. Zaprezentowano multimedialny pokaz fotografii dokumentujących: wykonanie repliki Diany w krakowskiej pracowni artystów Agnieszki i Marka Maślańców (dotąd nie pokazywanych), jej ponowne umieszczenie na cokole w parku, a także imprezę plenerową, jaka odbyła się z tej okazji.
Podczas uroczystości wystąpiły też wokalistki z działającego przy POK studia piosenki, które przy akompaniamencie Tomasza Kanasa wykonały kilka utworów, w tym – jakże inaczej – znany przebój „Diana” Paula Anki.

[nggallery id=98]

Bogusław Zator

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook