Prudnik24

Załoga z Niemodlina najlepsza w „prudnickim” rajdzie

21 marca
16:40 2012

Pogoda dopisała i tegoroczna I eliminacja cyklu „Kierowca Roku Opolszczyzny” – „KJS Prudnik 2012” – odbyła się w niedzielę 18 marca br. w typowo wiosennej scenerii. W klasyfikacji generalnej imprezy zwyciężyli kierowca Mariusz Grochalski i pilot Monika Malinowska z Niemodlina, jadący Hondą CRX.

Jak powiedział nam Jarosław Strzelecki – prezes Automobilklubu Opolskiego i dyrektor imprezy – rajd „Konkursowa Jazda Samochodem Prudnik 2012” rozpoczyna cykl imprez „Kierowca Roku Opolszczyzny”, mający swoje tradycje i bogatą historię, bo rozgrywany już po raz 22.
Uczestnicy mają za zadanie trzykrotne pokonanie trasy wytyczonej pomiędzy Prudnikiem, żwirownią Skrzypiec, Pokrzywną i metą ponownie w Prudniku. Na tej trasie zlokalizowane są trzy próby sprawnościowe, każda przejeżdżana trzykrotnie. W sumie zatem do przejechania jest 9 prób sprawnościowych, na trasie o długości prawie 117 km – mówił o niedzielnej imprezie Jarosław Strzelecki.

Start i meta „prudnickiego” rajdu zostały zlokalizowane przy Hotelu Oaza, w którym mieściło się także biuro zawodów. Poszczególne próby były rozgrywane na różnych nawierzchniach: kostka brukowa/szuter (bocznica kolejowa w Prudniku), szuter (żwirownia w Skrzypcu), i asfalt (Hotel Carina w Pokrzywnej). Do imprezy zgłosiło się 31 załóg i tyle wyruszyło na trasę rajdu.
Na starcie stanęła m.in. jedna „kobieca” załoga w składzie: Barbara Kraus – Grażyna Kapałka (kierowca – pilot), jadąca samochodem Honda CRX (klasa 3.).
Pani Barbara wyjaśniła, że z panią Grażyną jako pilotem jeździ już trzeci rok:
Nie na wszystkie imprezy, ale zawsze kiedy nam czas pozwala. Ja jestem ze Skoroszyc, a moja pilotka z Opola – mówiła.
Przyznała, że na rajdzie prudnickim jest po raz pierwszy, ale w ogóle „trochę już w tych rajdach jeździ, bo chyba 8 lat, a może i więcej”. W zależności od tego, na ile pozwala jej czas – próbuje uczestniczyć w różnych rajdach, lub też musi niektóre „odpuścić”. Teraz będzie to ok. 5-6 imprez w roku.
Za granicę nie jeżdżę, tylko po Polsce. Jeździłam do Krakowa, jeżdżę do Poznania, wcześniej jeździłam też do Częstochowy – nawet z sukcesami, bo dwukrotnie przywiozłam stamtąd po dwa puchary – mówiła o swoich rajdowych dokonaniach Barbara Kraus.

Ostatecznie 8 załóg – spośród 31 startujących – nie ukończyło rajdu. Najlepsi w klasyfikacji generalnej imprezy byli Mariusz Grochalski – Monika Malinowska z Niemodlina, jadący Hondą CRX. Za nimi uplasowali się, startujący również w klasie 3., Gracjan Grela – Marta Momot z Automobilklubu Opolskiego w Peugeocie 106. Trzecie miejsce zajęli reprezentujący ten sam automobilklub Krzysztof Zawadzki – Łukasz Zawadzki, jadący w klasie 4. samochodem VW Golf III.
Z nową pilotką, Moniką, startowaliśmy dopiero po raz drugi, ale jechało się nam bardzo dobrze. Rajd był generalnie ciekawy i dobrze zorganizowany – 9 prób, wszystkie szybkie, techniczne. Ciekawy i trudny był odcinek rozgrywany przy torach kolejowych, gdzie było i szybko, i technicznie. Mniej do gustu przypadł nam za to odcinek na żwirowni, gdzie nawierzchnia była nierówna i odczuły to chyba wszystkie samochody. W sumie jednak wszystkie próby były ciekawe – mówił zwycięzca imprezy, Mariusz Grochalski.
Dodał, że to jego pierwszy tego typu sukces, ale nie jedyny – dwa lata wcześniej zdobył mistrzostwo Opolszczyzny w klasie 4. Przyznał, że w zeszłym roku nie szło mu najlepiej, m.in. przez ciągłe problemy z samochodem, ale już w tym udało się wszystko dograć. Kierowca odnotował, że nie byłoby to możliwe bez wspierających go: pomocy drogowej P.W. WARM z Niemodlina i sponsora – szkoły kierowców MOLEX, także z Niemodlina.
Klasyfikacja w poszczególnych klasach została przedstawiona poniżej.

Puchary dla zwycięzców w klasyfikacji generalnej rajdu zostały ufundowane przez burmistrza Prudnika. Wręczono także nagrodę specjalną dla najlepszej prudnickiej załogi, ufundowaną przez firmę „Begej Auto Service”, którą otrzymali: Daniel Niemczyk – Adam Ramut, jadący w klasie 2. Fiatem Cinquecento. W klasyfikacji generalnej rajdu zajęli oni ósmą lokatę.
W klasie „Gość” startował ponadto posiadający zawodową licencję rajdową prudniczanin Radosław Zaczyński z pilotem Sebastianem Wiązkiem (Peugeot 206 1600A), reprezentujący barwy Automobilklubu Opolskiego.

[nggallery id=101]

Bogusław Zator

[table id=202 /]

[table id=203 /]

[table id=204 /]

[table id=205 /]

[table id=206 /]

[table id=207 /]

[table id=208 /]

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook