Prudnik24

Technikum dla niewidomych – już niedługo w Prudniku!

Technikum dla niewidomych – już niedługo w Prudniku!
08 sierpnia
13:47 2013

Technikum, które powstanie w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka, będzie jedyną tego typu szkołą na Opolszczyźnie i jedną z zaledwie kilku w całym kraju.

Nowopowstająca szkoła ma stworzyć możliwość zdobycia zawodu dla młodzieży z wadą wzroku.

– Idea zrodziła się rok temu – mówi dyrektor Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka, Jadwiga Wiśniewska – Miałam więc rok czasu na przygotowanie się do naboru klas z dziećmi niepełnosprawnymi wzrokowoStwierdziłam, że dzieci niedowidzące uciekają nam poza województwo opolskie – do Wrocławia, Łodzi, czy Krakowa, a na Opolszczyźnie nie było żadnej szkoły dla młodzieży z tego typu niepełnosprawnością.

Dodajmy, że sprzyjającą okolicznością dla utworzenia nowej szkoły ponadgimnazjalnej jest likwidacja dotychczasowego liceum profilowanego.

Jadwiga Wiśniewska jest bardzo zadowolona ze współpracy z opolskim okręgiem Polskiego Związku Niewidomych. Pomysł spotkał się tam z aprobatą, a prudnicka szkoła otrzymała wsparcie w postaci dostępu do bazy dzieci z wadami wzroku, zarejestrowanymi na terenie województwa opolskiego.

Dyrektor popularnego „Medyka” z optymizmem patrzy na zawodową przyszłość osób, które ukończą szkołę.

– Ze statystyk wynika, że osoby niepełnosprawne wzrokowo, jeśli uzyskały zawód masażysty, w stu procentach pracują na takich stanowiskach – są przyjmowane do pracy, bądź zakładają własną działalność. Jest to dla nich szansa realizowania się w zawodzie, w którym sprawdzają się znakomicie.

Nie obyło się, rzecz jasna, bez problemów. Brakowało m.in. sprzętu i wykwalifikowanej kadry Obecnie więc odbywa się kształcenie nauczycieli do zawodu tyflopedagoga, osoby te uczą się także języka brailowego.

Projekt ruszy od września. Na razie jako dwuzawodowa klasa integracyjna, w której uczyć się będzie 20 osób – 5 niepełnosprawnych wzrokowo na profilu technik-masażysta i 15 pełnosprawnych na profilu technik-ortopeda. Wszystkie osoby rekrutować się będą z województwa opolskiego.

– Naszą ambicją jest, aby uczęszczała do naszej szkoły młodzież z całej Polski. Tak też patrzymy w przyszłość – zdradza naszej redakcji Jadwiga Wiśniewska.

Dyrektor zapewnia ponadto, że szkoła dysponuje bardzo dobrymi warunkami stacjonarnymi, jakie gwarantuje internat przy ulicy Chrobrego. Młodzież będzie więc mogła bezpiecznie dostać się do pobliskiej szkoły i wrócić z niej po zajęciach, m.in. dzięki pomocy samych nauczycieli.

Trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook