Prudnik24

„Centra Startowe” szansą dla przedsiębiorczych

„Centra Startowe” szansą dla przedsiębiorczych
12 sierpnia
08:19 2013
[block]

W lipcu w prudnickim Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w ramach projektu „Centra Startowe” odbyły się warsztaty z przedsiębiorczości. Kolejne zaplanowano na jesień.

Podczas spotkania ekspert – Ryszard Zwojewski, kierownik Referatu Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Prudniku i szef Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik – radził, na co szczególnie zwrócić uwagę rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej.

– Spotkanie było poświęcone omówieniu wszelkich formalności, jakie przedsiębiorca musi dopełnić, by zacząć funkcjonować na rynku. Analizowaliśmy źródła finansowania, źródła czerpania pomysłów, także możliwości redukcji kosztów funkcjonowania. Przedstawiliśmy też ofertę, jaka istnieje na naszym rynku lokalnym – w tym możliwości skorzystania z usług inkubatorów przedsiębiorczości, reguł jakimi się kieruje inkubator i jakie są tam uregulowania i jak to u nas funkcjonuje – mówił Ryszard Zwojewski.

Projekt „Centra Startowe – sieciowy system wsparcia przedsiębiorczości w województwie opolskim” realizuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) wraz Izbą Rzemieślniczą w Opolu i partnerem z Niemiec – Centrum Europy Środkowo-Wschodniej (Mittel- und Osteuropazentrum) z Nadrenii – Palatynatu. Jest on finansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) 2007-2013.

Jak wyjaśnia  Joanna Mączka z OCRG, projekt ma charakter informacyjno-promocyjny:

– Zgromadziliśmy grupę specjalistów wywodzących się z instytucji otoczenia biznesu. Z Prudnika mamy Pana Ryszarda Zwojewskiego, który poza swoją standardową działalnością odpowiada także za inkubatory przedsiębiorczości.

Dodaje, że takich specjalistów w projekcie jest dwudziestu pięciu. Starano się rekrutować ich z terenu całego województwa, aby dotrzeć do bezpośrednich odbiorców poprzez osobami z ich lokalnego rynku.

[/block][block]

– Podczas spotkań takich jak dzisiejsze pokazujemy rozwiązania wsparcia przedsiębiorczości, jakie mieliśmy okazję zobaczyć w Niemczech. Informujemy, w jaki sposób można z nich skorzystać w Polsce. Pokazujemy też, jak korzystać z pomocy instytucji otoczenia biznesu, które reprezentują nasi specjaliści – wyjaśnia pani Joanna.

Dodaje, że w Niemczech specjaliści uczestniczyli w warsztatach, podczas których dowiadywali się, jak przekazać tę wiedzę. Przekonuje, że choć na Opolszczyźnie instytucji wsparcia biznesu jest dużo, to wciąż wiele osób – zwłaszcza spoza Opola – nie wie, albo nie ma możliwości skorzystania z ich usług.

– Tam naprawdę czekają na klientów osoby, które posiadają użyteczną wiedzę – mówi.

Projekt „Centra Startowe” jest realizowany od 1 sierpnia 2012 r. i potrwa do 31 lipca 2014 r. Zakłada po jednym spotkaniu w każdej gminie województwa, oraz po dwa w każdym mieście powiatowym. Zatem w Prudniku odbędzie się jeszcze jedno – prawdopodobnie jesienią.

OCRG prowadzi też szeroko zakrojoną kampanię reklamową – w mediach można spotkać  spoty i krótkie materiały dla osób, które chciały by założyć działalność gospodarczą.

[/block]

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook