Prudnik24

LAN Wars na pożegnanie wakacji

LAN Wars na pożegnanie wakacji
03 września
11:57 2013

Sympatycy gier komputerowych postanowili pożegnać wakacje, organizując w Gminnym Centrum Kultury w Białej tzw. nockę LAN’ową, czyli całonocne granie. Była to już druga edycja tej imprezy.

Organizatorem i głównodowodzącym całego tego zamieszania był Sławomir Szmulik z Trzebiny, znany w internecie jako Miggi – organizator corocznych LAN Warsów, które podczas ferii zimowych odbywają się w Lubrzy i stały się już imprezą znaną w okolicy.

– Jesteśmy w tej chwili na nocnych LAN’ach, które organizowane są dla zapaleńców. Nie ma nagród, nie ma konkretnych gier, każdy przychodzi z własnym sprzętem. Jest trochę komputerów pecet, trochę konsol i obraz z nich wyświetlony na projektorach. Gramy, w co chcemy, przez całą noc, kończymy o świcie, około siódmej rano. Generalnie chodzi o to by się dobrze bawić. Takie zakończenie wakacji dla graczy – wyjaśnił Miggi, na co dzień informatyk.

Frekwencja w Białej nie była tak duża jak podczas ostatnich zimowych LAN Wars w Lubrzy (gdzie podobno przewinęło się grubo ponad 200 osób) – początkowo spodziewano się ponad dwudziestu graczy, ostatecznie pojawiło się kilkunastu amatorów grupowego grania. Dodajmy, że część uczestników była przyjezdna – zjawiła  się grupa z Namysłowa, jedna osoba przyjechała z Olszynki, reszta graczy pochodziła z Białej i okolic. Nie dotarło natomiast kilka osób z Opola, którym podobno w ostatniej chwili wysiadł samochód.

A w co grano podczas LAN’owej nocki? Ideą imprezy było hasło widoczne na plakacie: „Grajta w co chceta”,  każdy mógł zatem „odpalić” dowolną grę. Miggi zdradził nam jednak, co obecnie jest na topie wśród bywalców LAN’owych spotkań:

– Na pewno League of Legends, które USA cieszy się taką popularnością, że zakładane są już kluby graczy i powoli urasta to do rangi sportu. Oprócz tego najnowszy Counter – Strike: Global Offensive. Bardzo dużo ludzi gra też w Battelfielda 3, zresztą zapowiedziana jest premiera czwartej części, więc scena jeszcze się powiększy. My akurat gramy w gry darmowe, takie jak Warframe. Gier jest mnóstwo, to zależy od gustu graczy.

Rafał Staszczyszyn z Namysłowa, gra w gry już od kilku lat. Do Białej przyjechał z dwoma znajomymi, z Namysłowa i okolic. Przyznał, że starają się uczestniczyć w tego typu imprezach, zdobywać nowe znajomości, a najdalej w tego typu wydarzeniu uczestniczył w turnieju „Lan Games” w Krakowie. Od tamtej pory stara się bywać, gdzie się da. Jakie są jego ulubione gry?

– Przeważnie gram w League of Legends albo World of Warcraft. W sumie bardziej multiplayerowe gry, niż Lanówki, ale zdarza mi się grać też w Counter – Strike lub Borderlands.

Jakie są sposoby, by podczas całonocnego grania nie zasnąć i dotrwać do rana? Miggi przyznaje wprost:

– Jak się człowiek wciąga w grę, to nie zauważa upływu czasu i nagle jest już rano. Oczywiście pomocne są napoje energetyczne. W sumie dla graczy takie wielogodzinne sesje, to norma. Mój ostatni LAN Wars, trwał od 21 do 6 rano.

Gra rzeczywiście wciąga – przedstawiciel naszej redakcji skorzystał z uprzejmości uczestników imprezy i zmierzył się z Warframe’em, szybko tracąc poczucie upływającego czasu. Jednak na potwierdzenie tego, że nie samą grą żyje człowiek, uczestnicy imprezy w Białej odpowiednio zaopatrzyli się w napoje energetyczne, wspomagali się także pizzą z jednej okolicznych restauracji.

Na zakończenie zapytaliśmy Miggi’ego o plany na kolejną edycję LAN Wars w Lubrzy.

– Planów jest dużo, pomysłów jeszcze więcej. Ostatnia impreza uświadomiła nam, że musimy znaleźć sposób na zapanowanie nad tłumem. Może trzeba będzie to zrobić kosztem ilości osób, nawet wprowadzając opłaty. Po prostu wtedy przyjdą osoby, które chcą pograć i dobrze się bawić, a nie robić „dym”. Mamy też pomysł, by na imprezie robić finały gier, które będą rozgrywane przez ferie zimowe. Wszystko jest jeszcze w trakcie ustalania. Praktycznie dopiero od września będziemy szukać sponsora  – odpowiedział.

Życzymy więc powodzenia i już szykujemy formę na LAN Wars 2014.

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook