Prudnik24

Książka o piłkarskiej Pogoni ujrzała światło dzienne!

14 września
11:49 2013

Pogon ksiazkaNa tą publikację kibice prudnickiego klubu czekali wiele lat, ale było warto. Książka, która niedawno ukazała się nakładem starostwa powiatowego, prezentuje się okazale nie tylko w wymiarze estetycznym, ale także merytorycznym –  to skarbnica wiedzy o piłkarskiej sekcji Pogoni Prudnik, zawierająca multum materiałów histograficznych i archiwalnych zdjęć.

Inicjatorem wydania publikacji i jednym z jej autorów jest starosta Radosław Roszkowski. Poza nim na okładce widnieją także nazwiska Janusza Stefanko z Prudnika, który zgromadził obszerne archiwum klubu, a także Mieczysława Matczaka. Nie da się ukryć, że od dawna swoje sugestie w tej materii składali również kibice i klubowi działacze.

Pretekstem do wydania książki było natomiast niedawne 65-lecie istnienia Pogoni. Warto tu wspomnieć, że mamy się czym poszczycić – Pogoń Prudnik w 1945 roku była klubem, który został zarejestrowany z numerem 1 w ewidencji klubów sportowych Opolszczyzny.

Publikacja zawiera możliwie dokładne odtworzenie historii początków funkcjonowania klubu po 1945 roku i kolejnych lat, aż do roku 2011. Najważniejsze było jednak przedstawienie okresu dawniejszego.

Wielkim wsparciem wykazał się pan Janusza Stefanko, który pomógł mi zwłaszcza w pracy nad pierwszym rozdziałem. Przy drugim rozdziale nieoceniona była z kolei pomoc Mieczysława Matczaka – mówi Radosław Roszkowski. –   Dużo informacji przekazali mi także byli działacze klubowi, trenerzy i piłkarze. Absolutną encyklopedią wiedzy był natomiast Henryk Wyrwisz, pamiętający najstarsze lata Pogoni – podkreśla starosta.

Nakład książki to 2000 egzemplarzy. Jak się dowiedzieliśmy, wydawnictwo spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, co nie wyklucza jednak pewnych uwag, jakie zgłosili niektórzy z odbiorców. Jest szansa, że te poprawki zostaną zawarte w przyszłości, w drugim wydaniu. Zapowiadana jest również druga część publikacji, która byłaby kompendium wiedzy o prudnickiej koszykówce, a także innych sekcjach klubu.

A jak można książkę zdobyć? Pierwszeństwo mają tu osoby, które są w niej uwiecznione, a także ich rodziny. Oni z pewnością otrzymają publikację, która dostępna jest w biurze Euroregionu Pradziad. Okazją do jej nabycia ma być także najbliższe spotkanie z serii „Dzień dobry, co słychać?”, organizowane przez Marka Karpa.

Jeśli chodzi o dostępność książki, to zachowujemy pewną ostrożność, ze względu na koszty publikacji. Jestem jednak pewny, że prudniccy entuzjaści sportu mają dużą szansę na wejście w jej posiadanie – informuje Radosław Roszkowski.

A skoro o kosztach mowa, należy zaznaczyć, że publikacja została sfinansowana przy okazji projektu polsko-czeskiego, poprzez  Euroregion Pradziad. Z tego też względu  zaakcentowano w niej elementy współpracy z Czechami – m.in. wspomniane są mecze, jakie na przestrzeni lat nasz klub rozegrał ze swoimi sąsiadami zza południowej granicy.

Na koniec świetna wiadomość dla Was, drodzy Czytelnicy – książka może się znaleźć także w Waszym posiadaniu. Już niedługo, na naszej stronie konkurs, w którym do wygrania będzie pięć egzemplarzy książki o historii Pogoni Prudnik.

Gazeta Prudnik24 – numer 192

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook