Prudnik24

Szlachetna Paczka poszukuje SuperW!

08 października
15:14 2013

szlachetna_plakatPo raz trzynasty w Polsce, a po raz pierwszy w Prudniku: SZLACHETNA PACZKA poszukuje SuperW! To dzięki nim najbardziej potrzebujący otrzymają mądrą, inspirującą do zmiany pomoc i sygnał, że nie są sami.

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt stowarzyszenia Wiosna, który łączy biednych i bogatych w całym kraju. Pozwala on pomóc rodzinom żyjącym w niezawinionej, trudnej sytuacji materialnej. W tym roku w Prudniku powstał jeden z 500 rejonów, w którym wolontariusze, czyli SuperW, odwiedzą najbardziej potrzebujących w swoim otoczeniu, a następnie indywidualnie i szczegółowo ocenią sytuację danej rodziny. To do nich należeć będzie podjęcie mądrej decyzji o włączeniu do projektu. Wolontariusze Paczki docierają do tych, którym nikt nie pomaga, którzy sami wstydzą się upominać o pomoc, którzy czasem nie mają już nadziei na lepszy czas.

W SZLACHETNEJ PACZCE konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi – darczyńca, którym może być każdy z nas, po przeczytaniu opisu przygotowanego przez wolontariusza, wybiera rodzinę, której chce pomóc. Ten element wyróżnia SZLACHETNĄ PACZKĘ spośród innych akcji społecznych – obdarowujący zna historię rodziny, przyczynę jej trudnej sytuacji i listę potrzeb; wie, komu pomaga i wie również, jak rodzina zareagowała na pomoc.

To wolontariusze dbają o przygotowanie przez darczyńców jak najlepszej jakości prezentów. Jeden z SuperW wspomina: “Dla mnie, po kilku latach zawożenia paczek do potrzebujących zawsze wyjątkowe było to, kiedy zwykłe rzeczy, takie jak słoik miodu, pasta do zębów czy komplet pościeli wywoływały na twarzach obdarowanych ludzi wyraz prawdziwego szczęścia.”

Dla wielu odwiedzanych rodzin już sama wizyta wolontariusza jest pomocą; dodaje wiary w ludzi i pokazuje, że nie są sami. “Obcy sobie ludzie rozmawiają jak przyjaciele i piją razem herbatę, a ci, którzy stracili już nadzieję na wygraną z biedą czują się ważni i wyjątkowi, a co najważniejsze zaczynają odkrywać w sobie siłę do walki z niełatwą codziennością” – opowiada jedna z wolontariuszek od trzech lat angażująca się w SZLACHETNĄ PACZKĘ.

Tylko w 2012 roku SZLACHETNA PACZKA dotarła do 13 235 rodzin w potrzebie – osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. Co roku w przemyślany sposób jednoczy potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc materialną i dobroczyńców finansujących organizację projektu. Obecnie prowadzona jest kampania, w której poszukujemy SuperW, także na terenie Prudnika. Mogą nimi zostać osoby pełnoletnie, które kochają ludzi, nie boją się wyzwań, chcą się rozwijać i są gotowe szukać rozwiązań, by przygotowana pomoc była mądra i skuteczna.

I Ty możesz zostać wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI! Połącz biednych i bogatych!

Czekamy na Ciebie do 15 października na www.superw.pl

Anna Surmiak

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook