Prudnik24

Nowi lekarze w PCM

22 października
09:22 2013
Od lewej: dr Paweł Krach, dr Mariusz Lipka, dr Stanisław Skubis, dr Agnieszka Mykityn, dr Bogusława Baran i dr Roman Zalewski.

Od lewej: dr Paweł Krach, dr Mariusz Lipka, dr Stanisław Skubis, dr Agnieszka Mykityn, dr Bogusława Baran i dr Roman Zalewski.

Podczas konferencji prasowej w prudnickim starostwie zaprezentowano piątkę zakontraktowanych w ostatnim czasie specjalistów. Zarząd PCM stawia na poszerzenie zakresu i poprawę poziomu świadczonych w szpitalu usług.

Prezes Prudnickiego Centrum Medycznego, dr Anatol Majcher, już wkrótce po objęciu przez niego stanowiska wiosną tego roku wskazywał, że poziom usług medycznych w prudnickim szpitalu wymaga poprawy. Deklarował przy tym zamiar zatrudnienia nowych specjalistów, co było zresztą jednym z warunków udzielenia mu rekomendacji przez zarząd powiatu prudnickiego.

Na początku października podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej wiceprezes PCM, dr Paweł Krach zaprezentował pięciu lekarzy, którzy już pracują, lub rozpoczynają właśnie pracę w prudnickim szpitalu. Są to:

Nowy ordynator oddziału chirurgicznego – dr Mariusz Lipka – poprzednio pracował w Zabrzu, Chorzowie oraz Kędzierzynie-Koźlu. Pod jego kierunkiem oddział ma postawić na mało inwazyjne zabiegi chirurgii laparoskopowej. Do niedawna wykonywano ich w Prudniku znikomą ilość, ale już teraz takich operacji jest więcej niż połowę. Zarząd PCM chce także rozwijać metodę operacyjnego leczenia otyłości (wprowadzanie do żołądka balonika za pomocą endoskopu). Aktualnie jest drugą placówką w województwie, która oferuje taką możliwość.

Z kolei dr Stanisław Skubis – wcześniej pracujący w Strzelcach Opolskich – od początku roku kieruje oddziałem wewnętrznym w Prudniku. Również na oddziale wewnętrznym zatrudnione zostały dr Agnieszka Mykityn – diabetolog (leczenie cukrzycy), oraz dr Bogusława Baran – endokrynolog (choroby tarczycy i gospodarka hormonami).

Nowy zastępca ordynatora oddziału noworodkowego, który pokieruje także oddziałem ratunkowym, to dr Roman Zalewski – wcześniej zawodowo związany ze szpitalami w Głuchołazach i Głubczycach.

Przypomnijmy, że do 2016 roku PCM, aby mieć szanse na dalsze kontaktowanie środków na leczenie z NFZ, musi spełnić wymogi standaryzacyjne, m.in. w zakresie jakości usług medycznych, oraz posiadanej infrastruktury. Łącznie na ten cel będzie potrzeba przeznaczyć   ok. 10 mln zł.

– Z nową kadrą medyczną wiążemy duże nadzieje w zakresie poszerzenia i podniesienia poziomu świadczonych przez nas usług, jak również podniesienia standardów leczenia w regionie, oraz rangi naszej placówki – przyznał wiceprezes PCM, dr Paweł Krach. Jednocześnie zapewniał, że zarząd będzie dążył w przyszłości do pozyskania nowej specjalistów także na innych szczeblach.

– Chcemy mieć kadrę tak wykształconą, która będzie w stanie sprostać nowym zadaniom, na zupełnie innym poziomie. W 2016 roku będzie kluczowe, czy mamy tę kadrę, czy też nie. To przesądzi, czy będziemy, czy też nas nie będzie – wyjaśniał.

– Zależy nam na ściąganiu do nas pacjentów nie tylko z naszego regonu, ale także spoza regionu. Będzie to możliwe dzięki świadczeniu takich usług, jakie ich do tego zachęcą – dodał.

Przedstawiciel zarządu nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy prudniccy pacjenci będą mogli skorzystać z poradni endokrynologicznej na miejscu, zamiast podróżować – jak obecnie – do Nysy, Opola, czy Kędzierzyna-Koźla.

– Mamy w planach uruchomienie specjalistycznych poradni, które zapewnią oddziałom zabiegowym rozszerzenie zakresu usług – stwierdził dr Paweł Krach.

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook