Jak budować lokalne partnerstwa gospodarcze

W ramach IX Powiatowych Spotkań Gospodarczych przedsiębiorcy mieli okazję wysłuchać wykładu na temat budowania lokalnej platformy współpracy biznesu, samorządów oraz tzw. „trzeciego sektora”, czyli organizacji pozarządowych.
Podczas głównej konferencji Jadwiga Olszowska-Urban, prezes Międzynarodowego Centrum Partnerstwa „Partners Network” w Krakowie, przedstawiła ideę budowania partnerstw lokalnych opartych na relacjach trzech stron.
Partnerstwo lokalne to porozumienie, do którego mają należeć pracodawcy, samorząd oraz tzw. trzeci sektor – instytucje i organizacje z otoczenia. Przede wszystkim trzeba jednak stworzyć klimat do lokalnego ożywienia gospodarczego.
– Wszyscy jesteśmy klientami, a zarazem mieszkańcami jakiejś gminy, czy powiatu. W partnerstwie lokalnym ważne jest, by pieniądze które zarabiamy, wydawać na swojej ziemi. Abyśmy kupowali w sklepach i firmach lokalnych, by te pieniądze pozyskiwali lokalni przedsiębiorcy, bo zostaną one na tej ziemi. Co więcej – wrócą one do nas w formie lokalnych podatków – mówiła Jadwiga Olszowska-Urban.
Zwracała też uwagę, że zmiany wokół nas dokonują się codziennie, a nowe domy czy firmy – to efekty naszej codziennej pracy.
– Chodzi o to, aby ta ziemia bogaciła się przez was, ale też, byście ściągali tutaj przedsiębiorców, czy turystów, którzy przywiozą wam pieniądze – i wtedy wszyscy zarobicie. Ale kiedy będziecie tutaj rozwijać usługi, czy rozmaite produkty, trzeba kierować się zasadami rynku, takimi by pamiętać, ile pieniędzy ma klient – żeby nie zawyżać cen, liczyć się z tym, że lepszy jest nawet mały zysk, ale przez cały czas – mówiła szefowa „Partners Network” do zebranych.
Wskazywała, że ludzie powinni razem mówić o lokalnych problemach i potrzebach, razem te problemy rozwiązywać. Dzisiaj na całym świecie ludzie działają razem:
– Wspólna komunikacja, wspólna wiedza o zasobach i wspólne ich wykorzystywanie – oto klucz.
Jadwiga Olszowska-Urban wskazywała przykłady miejscowości na terenie Polski, które w ostatnich latach pokazują, że takie inwestycje społeczno-samorządowo-biznesowe świetnie się sprzedają:
– Bałtów zaszczepił bakcyla podopolskiej miejscowości Krasiejów. Okazało się, że dinozaury świetnie się sprzedają, przyciągają ludzi, ale zarabia przy tym cała masa innych ludzi czy firm.
Według poseł na Sejm RP, Janiny Okrągły, szczególnie cennym efektem spotkania jest to, że uświadomiło ono wszystkim, potrzebę i korzyści ze stworzenia wspólnej lokalnej platformy współpracy.
– Nawet jeżeli nie mamy wszystkiego, czego potrzebujemy, jest to jednak wystarczająco dużo, by współpracować – w taki sposób, by na naszym terenie powstało tego typu partnerstwo. Nie starajmy się konkurować wewnętrznie, czyli na rynku lokalnym. Warto raczej starać się konkurować o rynek zewnętrzny. Ale też współdziałajmy, bo razem jesteśmy bardziej konkurencyjni, niż każdy z nas osobno. Razem zaoferujmy turystom, którzy może zechcą tu przyjechać całą gamę kompleksowo świadczonych usług.
Według poseł Janiny Okrągły warto się porozumieć, bo inni już to zauważyli i tak robią, odnosząc wymierne korzyści. Zwracała uwagę, że ważna jest także edukacja wykwalifikowanych kadr dla przedsiębiorstw – ale edukacja prowadzona na potrzeby regionu.
– Dziewiąte powiatowe spotkania gospodarcze kolejny raz okazały się być sukcesem frekwencyjnym. Przekazanych zostało szereg ciekawych dla przedsiębiorców informacji, m.in. o Partnerstwie Nyskim, a przede wszystkim przez panią prezes Olszowską, na temat roli partnerstwa różnych typów organizacji, patriotyzmu lokalnego i budowania małych ojczyzn – skomentował spotkanie starosta prudnicki, Radosław Roszkowski.
Dodał, że tak stworzone partnerstwa lokalne mają olbrzymi ładunek innowacyjności, oraz potencjał rozwojowy, który pozwala być spokojnym o przyszłe losy terenów objętych partnerstwem.
– W sytuacji trudnej dla ziemi prudnickiej, kiedy mamy wysokie bezrobocie, nieliczne firmy trafiają do nas z zewnątrz, rola takiego partnerstwa lokalnego może być nie do przecenienia. Wymaga to jednak zaangażowania każdej ze stron i chęci do pracy, by w oparciu o istniejący potencjał intelektualny wypracować rozwiązania innowacyjne – uważa Radosław Roszkowski.
Podczas spotkania przedsiębiorcom przedstawiono także aktualne informacje na temat utworzonego wiosną tego roku „Partnerstwa Nyskiego 2020” – projektu, do którego przystąpiły m.in. także gmina Prudnik i powiat prudnicki.
Projekt ten zyskał szczególne uznanie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i został najwyżej oceniony spośród wszystkich 82, jakie z całej Polski zostały złożone w konkursie MRR pt. „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”. Najlepsze projekty będą współfinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG. Wartość projektu „Partnerstwa Nyskiego 2020” to blisko 2 mln 700 tys zł, a poziom dofinansowania wyniesie 85%. Jest to największe partnerstwo w Polsce – zawiązane przez 14 gmin z trzech powiatów: prudnickiego, głubczyckiego i nyskiego.
– Widać było, że tutejsi przedsiębiorcy są otwarci na dialog: chcą się spotykać, dyskutować o działaniach na tym terenie, o pracownikach, wiedzieć, czy będzie tworzony klimat gospodarczy. Mogli oni zobaczyć piękny projekt waszych samorządowców – Partnerstwo Nyskie, które zakłada współdziałanie samorządów z tego terenu. Ale to partnerstwo także my – samorządowcy, przedsiębiorcy, trzeci sektor – powinniśmy wypełnić działaniami lokalnymi – podsumowała seminarium Jadwiga Olszowska-Urban.