Prudnik24

Obchody Dnia Niepodległości

Obchody Dnia Niepodległości
11 listopada
20:17 2013

Po uroczystej Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła tradycyjnie poczty sztandarowe oraz delegacje przeszły na pod pomnik na Placu Wolności, gdzie odbył się krótki apel ku czci tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.

We wstępie do oficjalnych uroczystości prowadzący je dyr. POK, Ryszard Grajek, nawiązał do tła historycznego w 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po latach zaborów i krwawej I wojnie światowej. Zauważył, że święto to nawiązuje też do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, zrywu Orląt Lwowskich, czy Cudu nad Wisłą.

Burmistrz Franciszek Fejdych podziękował pocztom sztandarowym i wszystkim obecnym za przybycie. Mówiąc o najmłodszych pokoleniach przypomniał sentencję kanclerza Jana Zamoyskiego – „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – podkreślając wagę edukacji.

Następnie przedstawiciele władz samorządowych, a także organizacji związkowych, kombatanckich, przedstawicieli rzemiosła, partii politycznych, a także służb mundurowych i harcerzy złożyli kwiaty i wiązanki pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Wkrótce po zakończeniu oficjalnych uroczystości rocznicowych na Placu Wolności, w siedzibie Prudnickiego Ośrodka Kultury, rozpoczęło się spotkanie władz samorządowych z kombatantami.

Była więc okazja do spotkania, rozmów i wspomnień, a dla chętnych także do zaintonowania dobrze znanych pieśni patriotycznych. Blisko półtoragodzinne spotkanie rozpoczął bowiem program artystyczny, na który złożyły się pieśni legionowe („Marsz, marsz Polonia”, „My, pierwsza brygada”, „Wojenko, wojenko” czy „O mój rozmarynie”), a także i starsze melodie patriotyczne, powstałe jeszcze w XIX w. („Bywaj Dziewczę”, „Hej Strzelcy”, „Jak to na wojence”, „Ułani,  ułani”). Jego wykonawcami były dziewczęta z dziecięcego studia piosenki w POK (Julia Iwanicka, Ewa Szymska, Wiktoria Wójtowicz, Dominika Sztonyk i Justyna Gawron), a także Antoni Weglarz, reprezentujący studio piosenki dla dorosłych. Utwory opracował i aranżował Janusz Matkowski, instruktor muzyczny POK.

Po części artystycznej krótkie przemówienia do zebranych wygłosili: starosta Radosław Roszkowski, burmistrz Franciszek Fejdych, oraz przewodniczący rady miejskiej, Zbigniew Kosiński.

Radosław Roszkowski zwrócił uwagę, że chociaż należy zachowywać pamięć o tych, którzy walczyli i zginęli za wolność Ojczyzny, dzisiaj nie jest czas, aby ginąć, ale czas na pracę dla Ojczyzny i wspólnego dobra. Franciszek Fejdych przywołał z kolei tęsknotę wielu ludzi za Polską, która została na Kresach. Mówił, że nie wszyscy rozumieli tę nostalgię, jednak wypływa ona ze specyfiki naszej polskiej duszy. Zbigniew Kosiński przekonywał, że młodsze pokolenia powinny czerpać od generacji tych, którzy osobiście walczyli o Polskę.

W ramach obchodów rocznicowych na godzinę 17.00 zaplanowano jeszcze koncert świąteczny, złożony z pieśni biesiadnych i kresowych pt. „Na wesołą kresową nutę”, w wykonaniu zespołu „Lewiniacy”.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook