Prudnik24

„Kochasz dzieci – nie pal śmieci!”

„Kochasz dzieci – nie pal śmieci!”
15 listopada
15:27 2013

Już nawet najmłodsi wiedzą, że dbałość o środowisko jest ważna. W czwartek rano w rynku uczniowie zaprezentowali ekologiczny happening z okazji IX ogólnopolskiego „Dnia czystego powietrza”.

 W czwartek rano dzieci z klas I-III z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Prudniku  manifestowały przeciwko  – wciąż niestety często spotykanej – praktyce palenia w piecach szkodliwych odpadów.

– Z okazji „Dnia czystego powietrza” dzieci protestują i upominają się, chcąc zwrócić uwagę dorosłym na problem spalania przez niektórych z nich śmieci w domowych piecach, czy przydomowych kotłowniach. Mają na uwadze wszelkie niedozwolone rzeczy, którymi dorośli palą, czyli plastik, odpady, szmaty i wiele innych rzeczy, zatruwających powietrze. Wszyscy przecież tu żyjemy, oddychamy naszym prudnickim powietrzem, więc razem z dziećmi upominamy się o jego czystość – mówi Iwona Siembida, nauczycielka z PSP nr 4, koordynator akcji.

Pani Iwona dodaje, że także w dobie segregacji, która jest obecnie trudnym zagadnieniem, wielu mieszkańców robi rzeczy niedozwolone, i – zamiast segregować – pali śmieci.

– Dzieci same opowiadają nam o tym w szkole. Jest to duży problem naszego miasta – przyznaje.

Podczas happeningu dzieci wznosiły okrzyki, przygotowały transparenty, a nawet tańczącego smoka – oczywiście wykonanego z wszystkich materiałów, które nie powinny trafiać do naszych domowych pieców.

– Dzieci miały też duże, szare folie, obrazujące brudne powietrze. Każda klasa na płycie rynku rozwinęła  taką „czarną chmurę”, unosząc ją do góry i falując nią. A na hasło „nie chcemy takiego powietrza!” dzieci zwinęły „chmury” i schowały je – mówi pani Iwona.

Wyjaśnia też, że od happeningu z okazji „Dnia czystego powietrza” prudnicka PSP nr 4  rozpoczyna kolejną edycję całorocznego programu ekologicznego „Listy dla ziemi”. Uczniowie z klas I-III „czwórki”  zostali laureatami ubiegłorocznej edycji tej akcji i w tym roku również powalczą o najwyższe laury.

„Listy dla ziemi” to największa inicjatywa ekologiczna w Polsce. W kwietniu br. wzięło w niej udział milion uczestników. Patronat nad programem sprawują: Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Więcej informacji na stronie www.listydlaziemi.pl, a także na Facebooku: www.facebook.com/listydlaziemi.

„Dzień Czystego Powietrza” jest organizowany przez Fundację Arka, każdego roku 14 listopada. Akcja ma propagować postawy i działania powodujące, aby Polacy oddychali  czystszym powietrzem. Wg badań Komisji Europejskiej co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków.

Na tle całej Europy nasz kraj pod względem czystości powietrza znajduje się na szarym końcu – spadek długości życia spowodowany obecnością w powietrzu cząstek stałych wynosi aż 3 lata (źródło informacji: Fundacja Arka).

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook