Prudnik24

Mali aktorzy w akcji

Mali aktorzy w akcji
03 grudnia
10:08 2013

W środę 27 listopada w Prudnickim Ośrodku Kultury odbył się XII konkurs teatrzyków dziecięcych „Bajlandia 2013”, w którym mali aktorzy rywalizowali o statuetkę „Zaczarowanej Złotej Żaby”.

Licznie zgromadzeni w sali reprezentacyjnej POK mali widzowie wraz z rodzicami mogli w tym roku zobaczyć trzy przedstawienia konkursowe, w tym dwa będące adaptacjami dobrze znanych bajek.

Pierwsze, pt. „Jaś i Małgosia”, zaprezentowała grupa teatralna „Krasnoludki” z Publicznego Przedszkola nr 6 przy ZSP nr 1 w Prudniku, w składzie: Natalia Gajda (narrator), Kacper Idzi (Jaś), Oliwia Pytel (Małgosia), Donat Zdebski (tato), Julia Krajewska (mama), Hania Feret (Baba Jaga), Patryk Kałwa (wilk), Bartek Przyślak (sowa), Paweł Nawrat (zając), oraz Ola Trybulska, Oliwia Wojciechowska i Adam Chalemba – jako żabki. Nad spektaklem czuwały panie: Sylwia Wilk i Iwona Lenartowicz.

Drugi spektakl, to przygotowana przez grupę „Jedyneczki” z Publicznego Przedszkola nr 1 w Prudniku bajka „Szewczyk Dratewka”. Wykonawcy to: Mateusz Bęgowski, Karolina Dancewicz, Patrycja Gędzik, Patrycja Jędrzejowska, Kinga Kasprzyk, Maksymilian Kosmala, Oliwia Kurpet, Eliza Marmon, Bianka Michalak, Grzegorz Pawlak, Daniel Pietruszka, Natalia Rudzka, Gracjan Szydłowski, Lena Weiner, Magdalena Wróblewska. Z dziećmi nad przedstawieniem pracowały panie: Katarzyna Ciapała-Mazur i Małgorzata Markowska.

Jako trzeci zespół zaprezentowały się „Skrzaty” z Publicznego Przedszkola nr 3 w Prudniku, w spektaklu pt. „Bajka o królewnie, która na wszystko kręciła nosem”, w którym udział wzięli: Hania Sieradzka, Madzia Jawoszek, Weronika Pasiut, Julka Piotrowska, Wiktoria Ulman, Julka Jocher, Tosia Miklar, Adrian Krzyśko, Łukasz Syska, Bartek Cwynar, Miłosz Muzyk, Sebastian Piotrowski, Dominik Kwiatkowski, Kamil Benio. Opiekunkami tej grupy są panie: Beata Stypuła i Małgorzata Wątroba.

W przerwach pomiędzy przedstawieniami wystąpiły wokalistki dziecięcego studia piosenki POK, uczennice klas III i IV: Paulina i Emilia Włodarczyk (PSP nr 4), oraz Julia Iwanicka (PSP nr 1).

Przedstawienia konkursowe oceniało jury w składzie: Maria Strońska – dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku – przewodnicząca, Elżbieta Dragan – prowadząca szkolny teatr „Pinokio” w ZSP nr 2 w Prudniku, oraz Aleksandra Kostrowicka – instruktorka tańca w POK.

Największe uznanie jurorek zyskała grupa „Krasnoludki” z przedszkola nr 6 i to do niej powędrowała statuetka „Zaczarowanej Złotej Żaby”. Według Marii Strońskiej w przedstawieniu „Jaś i Małgosia” bardzo dobrze wypadli wszyscy wykonawcy:

– Oprócz tego, że dzieci miały dobrze przygotowane role, nauczyły się tekstów, to również potrafiły się znaleźć na scenie. Świetnym pomysłem było też obsadzenie w roli narratora zająca, który dobrze wpisał się w przedstawienie. Widać, że było ono nie tylko dobrze odegrane, ale też przemyślane. No i świetne kostiumy, dekoracje – uzasadniła werdykt jury.

Jednocześnie doceniła jednak również pozostałych uczestników:

– Wszystkie występy bardzo się podobały i zasłużyły na uznanie. Dobry poziom, a różnice nie były aż tak duże. W każdym przypadku repertuar był dobrze dobrany, kostiumy dopasowane  do postaci, ciekawa scenografia. Gratulacje należą się opiekunom – za pomysłowość, oraz za to, że potrafią zaangażować rodziców, którzy bardzo pomagali. Widzimy, że rodzicom zależy, żeby dzieci brały udział w przedstawieniach. Dobrze, by było to kontynuowane – aby rodzice dawali dzieciom szanse na rozwój, ale też żywo interesowali się, co one robią.

Bardzo dumna i zadowolona była po konkursie mama Pawła Nawrata z przedszkola nr 6:

– Duże zaangażowanie pań i także nas – rodziców, a przede wszystkim dzieci, sprawiło, że wygrały one ten konkurs. Wszystkie dzieci zmagały się z tremą, ale poradziły sobie bardzo profesjonalnie, zatem ukłony także w kierunku innych przedszkoli. Nie ukrywam jednak radości z tego, że to nasze wygrało.

Wprawdzie zwycięzca był jeden, ale wszystkie przedszkola otrzymały za udział w „Bajlandii” równorzędne nagrody rzeczowe.

Jury nagrodziło także aktorów wyróżniających się w poszczególnych przedstawieniach. W „Jasiu i Małgosi” byli to: Natalia Gajda – za rolę narratora, oraz Kacper Idzi – za rolę Jasia. W przedstawieniu „Szewczyk Dratewka” wyróżniono również narratora – Grzesia Pawlaka, a także Daniela Pietruszkę – szewczyka. W ostatnim spektaklu najbardziej podobała się gra Julii Jocher – tytułowej królewny, oraz Dominika Kwiatkowskiego – w podwójnej roli kucharza i królewicza.

Kto wie, może z tego grona w przyszłości wyłonią się znani aktorzy, z których prudniczanie będą dumni, jak obecnie z Krzysztofa Pieczyńskiego i Aleksandry Koniecznej? Gratulujemy!

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook