Prudnik24

Muzeum coraz nowocześniejsze

Muzeum coraz nowocześniejsze
30 grudnia
10:12 2013

W poprzednim numerze Gazety Prudnik24 pisaliśmy o projekcie WOK, dzięki któremu Muzeum Ziemi Prudnickiej, w ciągu pięciu lat utrwali cyfrowo swoje zbiory. W poniedziałek, 16 grudnia, podczas spotkania w Arsenale (ul. Chrobrego), zgromadzeni mogli poznać szczegóły przedsięwzięcia.

Spotkanie zatytułowane „Multimedia we współczesnym muzealnictwie i bankowości” zostało zorganizowane w celu przybliżenia nowatorskiego projektu muzeum, dzięki któremu – po raz pierwszy na taką skalę – digitalizacja obejmie opracowanie dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-czeskiego. Prowadzący spotkanie Marcin Wiśniewski, podkreślał wagę sukcesu prudnickiej placówki, wspominając, że aż 77 wniosków o dofinansowanie zostało odrzuconych, a w gronie tym znalazły się znane muzea i archiwa w całym kraju. Przybliżył także charakterystykę sprzętu, jakiego w trakcie procesu digitalizacji używać będą pracownicy Muzeum Ziemi Prudnickiej. Dzięki specjalnie przygotowanej na tę okazję prezentacji, zebrani zobaczyli skaner, który posłuży do wykonania zdjęć wzorników z dawnego Froteksu – te bowiem pójdą „na pierwszy ogień”. Później, stopniowo, cyfrowe utrwalanie obejmie pozostałe zbiory muzeum, które będzie można oglądać w portalu nazwanym WOK  (Wirtualne Oblicze Kultur) – od imienia założyciela Prudnika, czeskiego rycerza Woka z Rosenberga. Marcin Wiśniewski mówił również o współpracy, jaką w związku z projektem muzeum nawiązało z innymi placówkami – z Krnova, Ostravy, Wodzisławia Śląskiego, a także z Kongresem Polaków w Republice Czeskiej.

A skąd w tytule prelekcji nawiązanie do bankowości? Oto bowiem Bank Zachodni w Prudniku zasponsorował placówce 10 nowoczesnych tabletów, które w znaczącym stopniu uatrakcyjniają (i ułatwiają) zwiedzanie niedawno otwartej wystawy „Trzy źródła – jedno miasto”. O tym, jak przydatne to urządzenia, mogli przekonać się chętni uczestnicy wykładu (m.in. obecna na spotkaniu dyrektor prudnickiego oddziału Banku Zachodniego, Jolanta Waluś), kiedy to po jego zakończeniu publiczność została zaproszona na górę, właśnie do pomieszczeń, w których usytuowano wystawę. Sposób jest prosty – wystarczy przyłożyć tablet do czujnika zamontowanego przy określonej ekspozycji, by na jego ekranie wyświetliła się szczegółowa informacja historyczna.

O funkcjonowaniu muzeum, które jak widać, działa coraz prężniej, bardzo interesująco opowiedział naszej redakcji jego dyrektor, Wojciech Dominiak. Obszerny wywiad z nim będą mogli Państwo przeczytać w noworocznym wydaniu naszej gazety. Już teraz serdecznie zachęcamy!

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook