Prudnik24

E – biblioteka

E – biblioteka
10 stycznia
12:07 2014

Miejska i Gmina Biblioteka Publiczna w Prudnika wprowadza możliwość wypożyczania e-booków. Umowa z zarządzającym platformą ibuk.pl – Wydawnictwem Naukowym PWN, została podpisana na rok i przez ten czas czytelnicy uzyskają dostęp do prawie 900 pozycji.

Powoli rośnie popularność książek w wersji elektronicznej. Według badań Virtualo dla Forbes Polska, w grupie 2 tysięcy respondentów z e-booków korzysta 23%. Okazuje się, że najchętniej po elektroniczną wersję książki sięgają młodzi ludzie z dużych miast. Mimo to trudno zaprzeczyć, że wkrótce na polskim rynku zyski ze sprzedaży e-booków przewyższą sprzedaż tradycyjnie wydanych książek.  Tak stało się w USA, gdzie największa księgarnia internetowa Amazon.com już w 2010 roku sprzedała więcej e-booków niż książek tradycyjnych. – W dzisiejszym bibliotekarstwie jest tendencja by kłaść nacisk na używanie najwyższych technologii. Już jakiś czas temu rozpoczęliśmy proces cyfryzacji naszych zbiorów, a teraz czas na kolejny krok – komentuje dyrektor MiGBP Małgorzata Skowronek.

Tym kolejnym krokiem jest udostępnienie prudnickim czytelnikom możliwości wypożyczenia elektronicznej wersji książki. By wypożyczać e-booki trzeba być czytelnikiem MiGBP w Prudniku i poprosić o czterocyfrowy kod PIN, który potrzebny jest do rejestracji na stronie internetowej. – Cała procedura nie jest skomplikowana. Do każdego numeru PIN dodajemy instrukcję, jak dokonać rejestracji. Wystarczy podać swój adres e-mail, nadać swojemu kontu nazwę, zabezpieczyć je hasłem i wprowadzić wspomniany już PIN – wyjaśnia Beata Englot, pracownica biblioteki odpowiedzialna za projekt wypożyczania e-booków.

Po rejestracji czytelnik zyskuje możliwość skorzystania z prawie 900 pozycji: – Są to w większości książki popularno – naukowe. Wiele e-booków to pozycje z dziedziny nauk przyrodniczych, humanistycznych, czy książki poruszające tematykę medyczną. Oferta ta powinna szczególnie przypaść do gustu studentom i nauczycielom, bo większość pozycji odpowiada temu, co znajdowało się w zbiorach zlikwidowanej biblioteki pedagogicznej. Nie trzeba się jednak obawiać, że tylko takie książki znajdują się w elektronicznej ofercie biblioteki, bo na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie – tłumaczy Beata Englot.

System wypożyczania i korzystania opiera się o stronę www.ibuk.pl, na której znajdują się pozycje wydawane przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Ogólnie dostępnych jest ponad 6 tysięcy książek w wersji cyfrowej. Na samej stronie znajdują się specjalne programy i aplikacje, które pomagają dopasować format ściąganych plików do urządzeń, na których będą one odczytywane. Wśród dostępnych formatów mamy PDF, ePub i Mobi.

Biblioteka w Prudniku nie uzyskałaby dostępu do takiej ilości książek, gdyby nie wchodziła w skład Opolskiego Konsorcjum Bibliotek Publicznych. – Dzięki przynależności do Opolskiego Konsorcjum Bibliotek Publicznych, które zrzesza 20 bibliotek, mamy możliwość korzystania z o wiele większej ilości pozycji niż gdybyśmy działali sami. Wchodząc do projektu, Prudnik do wspólnej puli dodał tysiąc złotych, co przełożyło się na 17 pozycji książkowych, a prudnicki czytelnik ma dostęp do prawie 900 pozycji – wyjaśnia dyrektor MiGBP. Większość bibliotek wchodzących w skład konsorcjum korzystało już wcześniej z oferty ibuk.pl. Czerpanie z ich doświadczenia trzeba uznać za kolejną zaleta przynależności do tego rodzaju spółdzielni bibliotecznych.

Umowa na korzystanie z serwisu ibuk.pl została podpisana na rok i po upływie tego czasu będzie trzeba podjąć decyzję, czy biblioteka w Prudniku w dalszym ciągu będzie umożliwiała korzystanie swoimi czytelnikom z e-booków. Wszystko zależy od zainteresowania tym projektem mieszkańców Prudnika. – Pomysł powinien się przyjąć, bo przekrój książek jest naprawdę duży. Tych obeznanych z nowymi technologiami nie będzie trzeba specjalnie przekonywać, a i osoby starsze mające dostęp do komputera i Internetu także docenią możliwość wypożyczenia książki bez wychodzenia z domu – ocenia projekt Beata Englot. W podobnym tonie wypowiada się także dyrektorka prudnickiej biblioteki: – Potencjał projektu jest duży. Korzystanie z e-booków oszczędza czas i pieniądze. Ten pierwszy próbny rok będzie decydujący. Jeśli okaże się, że jest zainteresowanie e-bookami, to na pewno przedłużymy umowę i przeznaczymy większe środki na zakup kolejnych książek – podsumowała Małgorzata Skowronek.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook