Prudnik24

Spacerem „Przez Prudnik”

Spacerem „Przez Prudnik”
04 lutego
11:35 2014

Wystawę zatytułowaną „Przez Prudnik” należy uznać za kolejny sukces Muzeum Ziemi Prudnickiej.  W piątek 31 stycznia w Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego przedstawiono prace dwunastu artystów związanych z Ziemią Prudnicką. Frekwencja dopisała.

W piątkowy wieczór w Muzeum Ziemi Prudnickiej można było poczuć się niczym na wernisażu we Wrocławiu lub innym dużym ośrodku kulturalnym. Momentami trudno było się przecisnąć pomiędzy tłumnie zgromadzonymi prudniczanami, a – co godne odnotowania – pośród nich dało się zauważyć twarze osób, których na co dzień nie sposób dostrzec na imprezach kulturalnych w naszym mieście. Być może tak doskonała frekwencja to zasługa sporej ilości artystów prezentujących tego dnia swoje dzieła – było ich bowiem aż dwunastu, a każdy zaprosił zapewne członków swojej rodziny i przyjaciół. Niemniej chciałoby się oglądać takie widoki jak najczęściej.

Organizatorzy wernisażu zapewnili zwiedzającym szeroki wachlarz doznań estetycznych, wszak przedstawione prace oscylowały wokół różnych dziedzin sztuki, jak malarstwo, grafika, animacja, fotografia, instalacja, czy rzeźba. Na jednego artystę przypadało 4-5 prac, co wydaje się dobrym wyborem przy tak dużej liczbie twórców.

Witając przybyłych gości, w tym burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej, Wojciech Dominiak, wyraził przypuszczenie, że bohaterów wieczoru z pewnością spotykamy na co dzień, chodząc ulicami miasta.

Dziś jest więc okazja, by spojrzeć na te osoby nieco inaczej, a mianowicie od strony ich artystycznego wnętrza i tej cząstki samych siebie, którą nam zostawiają – powiedział Wojciech Dominiak. Dyrektor podziękował także pracownicy muzeum, Joannie Cebuli, która przygotowała wystawę we współpracy z innym pracownikiem placówki, Grzegorzem Kubiakiem.

Wystawę charakteryzuje nieograniczona tematyka i wolność twórcza – poinformowała zgromadzonych Joanna Cebula. – Można zobaczyć tu prace artystów zarówno młodych, jak i doświadczonych, amatorów i zawodowców. Jedynym kryterium decydującym o udziale był związek z Prudnikiem – zapewniła kurator wernisażu.

Przybyłych artystów witał i przedstawił publiczności Grzegorz Kubiak. Twórcy, których prace składają się na wystawę, to: Małgorzata Więcław-Szafrańska, Agnieszka Mędrala, Marek Bień, Ewa Giemza, Paweł Sawa, Bogdan Wysocki, Agata Wilczek, Dariusz Maryszewski, Joanna Cebula, Kamila Jamioł, Agata Hajdecka i Bernard Wilczek. Choć nie wszystkim udało się przybyć, to jednak zdecydowana większość zjawiła się tego wieczoru w muzeum. Dodatkową atrakcją wernisażu był występ prudnickiego zespołu rockowego „Outers”, który wykonał kilka utworów, zbierając solidną porcję oklasków.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 28 lutego bieżącego roku.

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook