Prudnik24

Jest kolejne wyróżnienie dla Grażyny Kunki i PSP nr 3

Jest kolejne wyróżnienie dla Grażyny Kunki i PSP nr 3
11 lutego
10:09 2014

Nauczycielka bibliotekarstwa w PSP nr 3 w Prudniku jest lokalnym liderem ogólnopolskiej kampanii „Cala Polska Czyta Dzieciom”. Po raz kolejny jej działania znalazły uznanie – otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię w roku szkolnym 2012/2013.

Realizująca kampanię fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” organizuje coroczny konkurs, w którym nagradza lokalnych liderów za najlepsze działania promujące ideę czytania najmłodszym. Do ostatniej edycji, za rok szkolny 2012/2013, zgłoszono 137 sprawozdań konkursowych z całej Polski.

– W sprawozdaniu należy udokumentować organizowane lub współorganizowane przez koordynatora działania. Zawiera ono szczegółowy opis imprez czytelniczych, wraz ze scenariuszami, projektami, wzorami dyplomów, zaproszeń, podziękowań oraz dobrej jakości zdjęciami – wyjaśnia Grażyna Kunka.

Komisja konkursowa przyznała 37 nagród i 44 wyróżnienia. W naszym województwie nagrodzono tylko Miejską Bibliotekę Publiczną z Opola (wraz z koordynatorką programu Mariolą Urbaniak), oraz  Ewa Żak z Oleskiej Biblioteki Publicznej. Jedyne wyróżnienie zdobyła natomiast prudniczanka, można zatem mówić o znaczącym sukcesie.

– To z pewnością jest powód do dumy, dla szkoły i dla mnie. Tym bardziej, że biblioteki miejskie mają większe i bogatsze możliwości, niż biblioteka szkolna. Jest

radość, ale i niedosyt – „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Jak mamy już takie sukcesy, chciałoby się więcej. Wszystko przed nami – przyznaje pani Grażyna.

Dodajmy, że w gronie ogólnopolskich laureatów Prudnik znalazł się już po raz piąty. Grażyna Kunka ma już wyróżnienie za rok szkolny 2006/2007,  wyróżnienie specjalne (2009/2010), Medal „Cała Polska czyta dzieciom” dla lidera (2010/2011) oraz wyróżnienie za rok 2011/2012.

W roku szkolnym 2012/2013 odbyło się całe mnóstwo spotkań z książką, m.in.: lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze, spotkania z autorami książek i członkami Klubu Ludzi Piszących. Także spotkania „Czytających Motyli” w Publicznym Przedszkolu nr 4, gdzie dzieci starsze czytały młodszym. Kontynuowano sadzenie drzew w „Alei Pisarzy i Poetów”, prowadzone były „atrakcyjne przerwy z książką”, w których – w ramach czytania „międzypokoleniowego” – uczestniczyli członkowie obu prudnickich uniwersytetów III wieku.

– Uroczyście, z udziałem zaproszonych gości, obchodziliśmy takie święta jak: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Walentynki, Światowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Ogólnopolski Tydzień czytania dzieciom połączony z czytaniem w prudnickich instytucjach. Podsumowaniem kampanii był w naszej szkole uroczysty apel z wręczeniem Dyplomów Uznania Fundacji ABC XXI przez Dyrekcję Szkoły czytającym Gościom – wylicza Grażyna Kunka.

Jej zdaniem jest to sukces wszystkich nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 i z Publicznego Przedszkola nr 4, które od roku 2012/2013 tworzą wspólną placówkę – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2.

– Nauczycielom zależy, by dzieci pokochały czytanie, rozwijały zainteresowania czytelnicze. Tego trzeba je nauczyć, bo „nikt nie rodzi się czytelnikiem”. Dziecko widzące czytających  rodziców samo pilnuje i przypomina o codziennym czytaniu. Rodzice są są pierwszymi nauczycielami i wzorem dla własnego dziecka. Powinni współpracować z nami dla dobra ich dziecka. My ich w tym zadaniu wspieramy, pomagamy np. dobrać książkę do zainteresowań – wyjaśnia pani Grażyna.

Prudnicka szkoła współpracuje z fundacją od początku roku szkolnego 2004/2005, kiedy zgodę wyraził nieżyjący już dyrektor PSP nr 3 – Eugeniusz Drohomirecki. Grażyna Kunka podjęła się funkcji lidera w roku 2006.

– Zaczęliśmy wtedy realizować elementy programu Fundacji „Czytające Szkoły”. Jego celem jest czytanie dzieciom dla przyjemności. Stopniowo rozpoczęliśmy od najmłodszych klas, potem stopniowo do programu włączały się klasy starsze – wspomina.

Teraz czyta już prawie cała szkoła:

– Czytamy w bibliotece przy różnych okazjach, czytają wychowawcy w świetlicy szkolnej, nauczycielki w kształceniu zintegrowanym, polonistki i wychowawcy w klasach IV-VI – mówi pani Grażyna.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook