Polnar i Steininger „na poddaszu”
W piątek (21 lutego) w Galerii „Na Poddaszu” otwarta zostanie wystawa grafiki Bolesława Polnara i Ladislava Steiningera.
To będzie wystawa niezwykła. Planowany od dłuższego czasu wernisaż, miało być kolejną okazją do spotkania z Bolesławem Polnarem. Niestety, 10 lutego w swojej pracowni w Opolu, znany opolski artysta-plastyk zmarł.
Bolesław Polnar – grafik, malarz, pedagog, myśliciel, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pedagog w opolskim Liceum Plastycznym, promotor twórczości innych artystów we własnej galerii, organizator wielu plenerów – od 10 lutego 2014 r. nie namaluje już żadnego obrazu. Zdecydowanie za wcześnie jest nieobecny ciałem, ale oddziaływanie jego twórczości i osobowości nada jest żywe, nadal trwa…
Bolesław Polnar należy do tej grupy twórców, których prace o pozornie jednoznacznych tematach, zawarte w mistrzowsko indywidualnej, a zarazem rozpoznawalnej formie plastycznej, nieodparcie wzbudzają w odbiorcy liczne refleksje i opinie zależne od jego wrażliwości i życiowych doświadczeń.
Po raz pierwszy jego obraz zobaczyłam daleko od Opola. W 1987 r. na Poznańskich Międzynarodowych Targach Sztuki INTRART zaintrygowała mnie szczególna praca podpisana „Bolesław Polnar, Polska, Opole”. Niebawem poznałam autora – niespodzianka jak z Jerzym Nowosielskim – tak pozornie odmienny niż klimat jego twórczości. Chętnie wystawiany i równie często nagradzany, w Prudniku pierwszą wystawę miał w 1992 r. w galerii Pani Barbary Paprockiej. Prudniczanie i Urząd Miejski zakupili wówczas wiele jego prac.
Współpracę z Muzeum Ziemi Prudnickiej rozpoczęła w 2000 r. prezentacja jego rzeźby na międzynarodowej wystawie ”Papierowe klimaty”, zainicjowanej przez malarkę z Nysy Panią Jolantę Tacakiewicz-Lipińską. Na wernisaż Bolesław Polnar przyjechał na rowerze, razem z licznymi artystycznymi polskimi i czeskimi przyjaciółmi. Wysoce intelektualna a przy tym ciepła, pełna życzliwości i humoru atmosfera tego spotkania, towarzyszyła również kolejnym indywidualnym wystawom twórczości Bolesława Polnara w prudnickim muzeum: – 2006 r. – wystawa „Album rodzinny” to znakomita prezentacja niezwykle rzadko uprawianej współcześnie, trudnej sztuki portretu psychologicznego. Liczne obrazy eksponowane były w nowej sali wystawowej ze szklanym dachem, której dzienne światło bardzo docenił autor – 2008 r. – jubileuszowa wystawa plakatów, głównie teatralnych, których trafność poprzez skojarzenia, odniesienia, dygresje, ironię, sarkazm w pełni pokazuje olbrzymi potencjał intelektualny Bolesława Polnara, mistrza w operowaniu symbolem i aluzją… Wiele plakatów to nadal aktualne komentarze polityczne i kulturowe dotyczące Polski i Polaków. Każdy z nich, niezależnie od warstwy treściowej, to odrębne dzieło sztuki. Wielki afisz do tej wystawy z własnym autoportretem Bolesław Polnar przekazał do Kolekcji Sztuki Współczesnej prudnickiego muzeum.
W 2012 i 2013 r. w Prudniku pod kierownictwem Bolesława Polnara odbyły się dwa plenery malarskie. Istotne w twórczości Bolesława Polnara są również użytkowe formy graficzne projektowane np. jako identyfikatory dla Urzędu Marszałkowskiego w Opolu czy też dla konferencji dot. aktywności kobiet „Te opolskie dziouchy” .
Bolesław Polnar w kraju, jak i za granicą, szczególnie w Czechach, jest bardzo silnie identyfikowany z Opolszczyzną. Jest swoistym znakiem rozpoznawczym jej kulturalnego życia… Prudnik też jest jego istotnym elementem, więc dołóżmy wszelkich starań, aby wspólna wystawa Bolesława Polnara i Ladislava Steiningera zaplanowana w prudnickiej Willi Frankla na 21 lutego br. się odbyła. Bez angażowania rodziny w tak trudnym czasie w wypożyczenie prac do Prudnika, zróbmy jako Prudniczanie – w ramach serdecznej wzajemności – wystawę Bolesławowi Polnarowi z naszych zbiorów jego prac, fotografii, wspomnień.
Nasze DZIĘKUJĘMY za Jego obecność…
Urszula Rzepiela
Początek wystawy o godzinie 17:00.
Prace Steiningera i Polnara będzie można oglądać do końca marca.