Gmina Biała przejęła budynek dawnego liceum
Gmina Biała przejęła notarialnie od powiatu prudnickiego budynek tamtejszej szkoły średniej. Od trzech lat nie udało się otworzyć klasy licealnej, a w ostatnim czasie pojawiło się jedynie ośmiu chętnych do nauki w placówce. W tej sytuacji budynek ma zostać zagospodarowany przez gminne placówki oświatowe.
W maju ubiegłego roku, gdy szkołę opuścili maturzyści, stało się jasne, że placówki nie da się uratować. Pomimo tego powiat podjął jeszcze jedną próbę naboru. Jak się okazało – bezskuteczną.
– Niestety okazuje się, że takie małe środowisko, jakim jest Biała, nawet przy zasileniu kilkoma uczniami, tradycyjnie dojeżdżającymi do Białej chociażby z Korfantowa czy z gminy Głogówek, nie było w stanie się utrzymać – powiedział poproszony o komentarz w tej sprawie starosta Radosław Roszkowski. Z kolei burmistrz Białej Arnold Hindera, wskazując na przyczyny niepowodzenia bialskiego liceum, jako główne powody niskiego zainteresowania nauką w placówce wymienił malejącą ilość uczniów kończących gimnazja, a także mniejsze zainteresowanie szkołami licealnymi na rzecz tych, które uczą zawodu.
Kontynuując temat, starosta Radosław Roszkowski podkreśla, że w sytuacji, gdy za każdym uczniem idzie subwencja oświatowa, tworzenie klasy dla ośmiu uczniów – a tylu właśnie zadeklarowało chęć nauki w bialskim ogólniaku – nie sytuuje się nawet na granicy opłacalności.
– Kilka lat trwały różne manewry i działania z naszej strony, które miały spowodować uratowanie szkoły, ale niewiele to dało i nie było wyjścia – przyznaje starosta. – Pewnym ratunkiem mogła być koncepcja burmistrza Białej sprzed kilku lat, która zakładała przejęcie szkoły przez gminę – dodaje.
Wówczas jednak rozwiązanie takie nie znalazło aprobaty kadry nauczycielskiej Zespołu Szkół, czemu zresztą nie można się dziwić – gmina, planując przejęcie placówki, zakładała zatrudnienie w niej nauczycieli z gimnazjum, co doprowadziłoby do utraty pracy przez pedagogów szkoły średniej.
Jakie będą więc dalsze losy budynku po dawnym liceum?
– Będzie on zagospodarowany przez nasze placówki oświatowe – informuje burmistrz Białej Arnold Hindera. – Obecnie trwa już zagospodarowanie pomieszczeń po zespole. Pierwszą i drugą kondygnację zajmują Biuro Obsługi Szkół Samorzadowych oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny, a trzecią kondygnację Publiczne Gimnazjum dla swoich celów dydaktycznych.
Jednocześnie burmistrz zapewnia, że w tej chwili nie ma planów powołania nowej szkoły średniej prowadzonej przez gminę, aczkolwiek nie wyklucza tego w roku przyszłym.
Wydaje się jednak, że rozwiązanie takie będzie nieopłacalne. Dojazd uczniów spoza Białej wiązałby się z dodatkowymi kosztami, ponieważ gmina musiałaby go zorganizować. Do tego dochodzi niska subwencja państwowa dla liceów i małe zainteresowanie młodzieży, która ma w okolicy duży wybór kierunków.
W sprawie bialskiego liceum na szczęście można odnaleźć pozytywy. Jak wiadomo, klasy zostały przejęte przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku, co zapewniło uczniom możliwość dalszej nauki. Większa część kadry nauczycielskiej również znalazła tu zatrudnienie.