Prudnik24

Schroniska młodzieżowe wchodzą w trzeci rok działalności

Schroniska młodzieżowe wchodzą w trzeci rok działalności
28 marca
09:43 2014

Wraz z początkiem marca rozpoczął się trzeci rok funkcjonowania gminnych schronisk młodzieżowych. Na Ziemi Prudnickiej mamy dwa tego rodzaju obiekty – jeden na terenie dawnych koszar, drugi w budynku dawnego prewentorium w Wieszczynie. O podsumowanie poprzedniego roku działalności poprosiliśmy dyrektor Schronisk Młodzieżowych w Prudniku Barbarę Starzyk.

W opinii dyrektor, schroniska cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów.

 – Poprzedni rok był dla nas bardzo pomyślny, jeśli chodzi o frekwencję – powiedziała naszej redakcji Barbara Starzyk.

Wedle jej słów, przez schronisko przewinęło się pięć i pół tysiąca turystów z Polski, Czech, Ukrainy, Słowacji i Niemiec.

Mieliśmy nawet gości z Japonii – cieszy się dyrektor.

Jak się okazuje, w 2013 roku schronisko udzieliło 10,5 tysiąca osobonoclegów i gościło 85 grup zorganizowanych. Najlepszy okres dla placówek to czas letni, kiedy obłożenie jest niemal stuprocentowe.

Choć wyniki schronisk są obiecujące, nie da się ukryć, że w ubiegłym roku gmina musiała do nich dopłacić ponad 100 tysięcy zł. Wzrost ruchu turystycznego ma znacząco poprawić tą sytuację. Warto dodać, że schroniska młodzieżowe, które dysponują sto dziesięcioma miejscami, stanowią największą bazę turystyczną na pograniczu polsko-czeskim, gdzie konkurencja między ośrodkami wypoczynkowymi jest bardzo duża. Barbara Starzyk planuje więc zadbać o odpowiednią reklamę, bo jak przyznaje, niektóre osoby spoza Prudnika nadal nie wiedzą, gdzie dokładnie znajdują się obiekty.

Jednym z posunięć ma być instalacja dużego baneru reklamowego na ścianie budynku położonego na terenie koszar. Baner ten będzie dobrze widoczny dla osób przybywających od strony miasta – wyjaśnia dyrektor.

Ponadto podejmowanych jest szereg prac mających na celu poszerzenie oferty usług dydaktycznych, związanych ze spędzaniem wolnego czasu. Przy schronisku prowadzony jest także trzygwiazdkowy Punkt Informacji Turystycznej, w którym pracownicy schroniska udzielają odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące atrakcji turystycznych Ziemi Prudnickiej.

Przy schronisku prowadzimy również świetlicę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci z Prudnika – kontynuuje Barbara Starzyk. – W jej ramach dzieci mają szansę uzyskać pomoc od nauczyciela w przygotowaniu się do zajęć lekcyjnych. Mogą również skorzystać z interesującej oferty spędzenia wolnego czasu, dysponujemy m.in. sprzętem komputerowym, mikroskopem i lunetą – podkreśla dyrektor.

Barbara Starzyk ma nadzieję, że wyniki schronisk poprawią się dodatkowo w związku z powiatowym projektem „Via Montana”, który zakłada modernizację trasy z Prudnika do Wieszczyny i dalej do czeskiego Jindrichova. Droga ta ma być oddana do użytku jesienią tego roku, a prace budowlane już się rozpoczęły.

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook