Prudnik24

Legiony polskie 1914-1918

Legiony polskie 1914-1918
03 kwietnia
11:28 2014

W środę 26 marca o godzinie 11 w Prudnickim Ośrodku Kultury w Galerii „Wykrzyknik” otwarto wystawę fotograficzną, dotyczącą historii Legionów Polskich z czasów I wojny światowej. Nietypowa pora to próba zainteresowania przedsięwzięciem najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W dniu otwarcia nie zawiodła Szkoła Podstawowa nr 3, z ramienia której do POK-u przybyły trzy klasy czwarte.

Po przywitaniu najmłodszych przez dyrektora POK-u Ryszarda Grajka, Marcin Husak z Muzeum Ziemi Prudnickiej – współorganizatora przedsięwzięcia, wprowadził zebranych w tematykę wystawy i przybliżył postać jej pomysłodawcy –  wybitnego krajoznawcy wrocławskiego Andrzeja Rumińskiego.

Był i jest przewodnikiem i człowiekiem, który zawsze odsłaniał dzieciom i młodzieży zagadki krajoznawcze związane z Dolnym Śląskiem, a w sposób szczególny z Wrocławiem. Co ciekawe, z zawodu jest elektrykiem – opowiadał Marcin Husak.

Jak można się było dowiedzieć, pomysł na przedstawienie młodym polskiego czynu patriotycznego powstał w 1982 roku, w środowisku krajoznawców zrzeszonych w Oddziale Wrocławskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jego członkowie chcieli w ten sposób przypomnieć wymazane z pamięci przez komunistów, znaczące fragmenty historii polskiego narodu. W trakcie głosowania na komisarza wystawy został wybrany właśnie Andrzej Rumiński, który od tego czasu zaczął wzbogacać swoją wiedzę dotyczącą legionów polskich z czasów I wojny światowej, a także gromadzić dotyczące ich fotografie.

Po początkowych problemach z cenzurą, wystawę udało się pokazać po raz pierwszy w 1984 roku i od tamtego czasu była prezentowana podczas wielu imprez organizowanych przez PTTK, a jej odbiorcami były tak znane osobistości, jak choćby ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz. Wystawa trafiła również do Holandii – 1 listopada 2002 roku była eksponowana w Domu Polskim Polskiej Misji Katolickiej w Rotterdamie.

W Prudniku, po krótkim wstępie Marcina Husaka, historię legionów polskich przybliżył dzieciom znany nauczyciel i historyk Franciszek Dendewicz, który swoją prezentację rozpoczął od nawiązania do marszu organizowanego przez I Kompanię Kadrową, która na czele z Józefem Piłsudskim wyruszyła 6 sierpnia 1914 roku z Aleksandrowa do Kielc i stanowiła zaczątek legionów polskich.

Miała ona wywołać powstanie w Królestwie Polskim, co akurat się nie udało, ale doprowadziła do powstania legionów – mówił Franciszek Dendewicz.

W centrum jego opowieści znalazła się oczywiście osoba Józefa Piłsudskiego, a młodzi adepci historii mogli usłyszeć m.in. zabawne anegdoty związane z ulubionym koniem marszałka – Kasztanką.

Wystawa w galerii „Wykrzyknik”, w której dominują fotografie związane z osobą Józefa Piłsudskiego,  czynna jest do 23 kwietnia. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze uzgodnienie terminu odwiedzin.

Gazeta Prudnik24 – numer 299

Reklamy

Reklamy



















Facebook