Prudnik24

Nowe banknoty już w obiegu

Nowe banknoty już w obiegu
09 kwietnia
11:56 2014

W poniedziałek (7 kwietnia 2014) wprowadzone do obiegu zostały banknoty z nowymi zabezpieczeniami.

Wszystko za sprawą Narodowego Banku Polskiego, który  rozpoczął stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmiany będą dotyczyły banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł, które będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

Zmiana zabezpieczeń jest operacją techniczną, bo chociaż obecnie polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko (około 8 fałszerstw na milion banknotów w obiegu), to postęp technologiczny, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat w dziedzinie zabezpieczeń banknotów, wymaga przeprowadzenia takiej technicznej operacji.

– „Jesteśmy już gotowy do zasilenia rynku banknotami ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przeprowadziliśmy testy akceptacyjne wszystkich sorterów, w grudniu dostarczyliśmy profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego zmodernizowane banknoty w celu przeprowadzenia kalibracji urządzeń wymagających dostosowania (np. sortery, wpłatomaty, liczarki, dyspensery etc.). – mówi Sławomir Kusz z Opolskiego Oddziału NBP w Opolu. – Od zeszłego roku Narodowy Bank Polski przeprowadził intensywne szkolenia dla ponad pięciu tysięcy osób zajmujących się profesjonalnie obrotem gotówkowym oraz współpracuje z bankami komercyjnymi i firmami zajmującymi się obrotem gotówką. Ciągle jednak szkolimy kasjerów, policjantów i inne osoby, które zawodowo zajmują się gotówką – dodaje Kusz.

W pierwszych miesiącach zmodernizowane banknoty będą pojawiały się w naszych kieszeniach dosyć rzadko, bo stopniowo będziemy wprowadzali je na miejsce zużytych banknotów. Banknoty z nowymi zabezpieczeniami na pierwszy rzut oka będą podobne graficznie. Jednak jeśli położymy obok siebie stary i nowy – od razu zobaczymy różnice. – Zmodernizowane banknoty będą jaśniejsze. Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso.

Warto także wiedzieć, że okres życia banknotów o niższych nominałach wynosi około 18 miesięcy, a wyższych nominałów – kilka lat, dlatego tyle właśnie potrwa cały proces zamiany. Ogółem pieniądz gotówkowy w obiegu łącznie z wartościami kolekcjonerskimi wynosi 124 518 mln zł. Statystycznie każdy banknot trafia do NBP dwa razy w roku i jest sprawdzany pod kątem autentyczności, zniszczenia i zabrudzenia. Banknoty, które nie nadają się do obiegu są wycofywane – sortery w NBP sprawdzają banknoty z prędkością 33 sztuk na sekundę.

Warto pamiętać, że banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony, a żaden ze zmodernizowanych banknotów nie trafił do obiegu przed 7 kwietnia 2014 r.

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook