Prudnik24

„Teatralny Tydzień w Prudniku”: Niezwykły wtorek

„Teatralny Tydzień w Prudniku”: Niezwykły wtorek
09 kwietnia
08:30 2014

Drugiego dnia na scenie Prudnickiego Ośrodka Kultury można było zobaczyć kolejne dwa spektakle: „Anielskie Rozmówki” w wykonaniu teatru szkolnego „Pinokio” z ZSP nr 2 w Prudniku, a następnie „Korowód Willibalda” w wykonaniu zespołu teatralnego „Bajadera” z Nysy.

Wtorek należał do dwu doświadczonych reżyserek. Elżbieta Dragan, od 1983 roku prowadzi szkolny teatr „Pinokio” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Prudniku (w którego skład wchodzi Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3). Dla najmłodszych widzów, którzy zapełnili we wtorkowe przedpołudnie wszystkie miejsca w sali reprezentacyjnej POK, przygotowała wraz z dziećmi z klasy III b spektakl pt. „Anielskie Rozmówki”.

To widowisko muzyczne, którego akcja rozgrywa się w Niebie, wśród Aniołów. Tytułowe rozmówki – na temat tego, czy lepiej żyć w Niebie, czy na Ziemi – prowadzi ze sobą dwójka głównych bohaterów: Anioł Gabriel (Martynka Orzech), i Anioł Michał (Angelika Mocha). Na scenie towarzyszą im pozostałe Anioły: Mały Aniołek (Wiktoria Lichota), Aniołek Bartek (Bartłomiej Dawidowicz), Aniołek Michalina (Michalina Jasińska), Anioł Tańczący (Faustyna Olszewska), Anioł Kuba (Jakub Kozdraś), Anioł Angelika (Angelika Kowalczyk), Anioł Julia (Julia Faszczowy) i Anioł Kazimierz (Kazimierz Szczechowiak).

Spektakl – pełen ruchu, nastrojowej muzyki (którą wykonuje Enya), oraz światła i kolorów – bardzo podobał się dziecięcej publiczności. Jego główne przesłanie mówi, że wszędzie jest dobrze, ale najlepiej w rodzinnym domu, że każdy ma ukochane miejsce, gdzie wraca po trudach podróży. Przedstawienie namawia również dzieci, by były dobre, przekonuje niedowiarków, że na Ziemi również towarzyszą nam Anioły. Dodajmy, że pani Elżbieta Dragan jest również autorką scenografii i choreografii spektaklu, wykonała także montaż podkładu muzycznego.

Nie mniej kolorowe i wypełnione muzyką oraz piosenkami było także drugie z wtorkowych przedstawień, „Korowód Willibalda”. Powstało na podstawie odnalezionej w archiwach przez Kazimierza Staszkowa, nyskiego regionalistę, legendy traktującej o pewnych niesamowitych wydarzeniach, które podobno dawno temu miały miejsce w Nysie. Oskarżony o czary tajemniczy grajek – tytułowy Willibald – po śmierci przechodził przez miasto w korowodzie, który porywał panny młode, po tym jak został niesłusznie uwięziony przez burmistrza, który nie dotrzymał danego wcześniej słowa i nie godził się na oddanie ręki córki Emmy pewnemu zakochanemu w niej malarzowi.

Tę, budzącą momentami grozę, opowieść udanie przełożyła na język teatru Krystyna Wroniewicz, kierująca zespołem „Bajadera”. Jest ona człowiekiem-instytucją dla nyskiej kultury. Jako instruktor teatralny od 30 lat prowadzi różne zespoły dziecięce i młodzieżowe, będąc jednocześnie reżyserem, choreografką, autorką muzyki, tekstów piosenek, i scenariuszy. Pisze również wiersze i książki dla dzieci, oraz maluje. W lutym 2013 roku została uhonorowana statuetką Nyskiego Trytona, przyznawaną osobom i instytucjom za zasługi dla miasta.

Premiera „Korowodu Willibalda” miała miejsce w grudniu 2013 roku i spektakl był kilka razy wystawiany w NDK, gromadząc pełną widownię. Pani Krystyna jest jego reżyserem i autorką nie tylko scenariusza, ale również muzyki, tekstów piosenek, oraz scenografii i kostiumów. Aranżację muzyczną stworzył Jan Wezner, a realizatorem dźwięku jest Mateusz Dźwigała.

Kazimierz Staszków od lat 80. ubiegłego wieku poszukiwał w polskich i zagranicznych archiwach – m.in. w Berlinie, Pradze, czy Wrocławiu – legend na temat Nysy i regionu. Udało mu się znaleźć ich kilkadziesiąt, a wśród nich także historię o Willibaldzie, choć przyznaje, że  miała ona mało przystępną formę zapisków sądowych. Jak mówi, tym bardziej był pod wrażeniem przedstawienia teatralnego, które stworzyła Krystyna Wroniewicz.

Grupę teatralną „Bajadera” tworzą aktorzy-amatorzy w różnym wieku: dorośli, młodzież i dzieci, także całe rodziny.

W spektaklu „Korowód Willibalda” wystąpili:
jako NAUCZYCIEL I SEKRETARZ BURMISTRZA – ks. Krzysztof Jan Bytomski,
WILLIBALD – Marian Kowalski,
EMMA – Monika Raczek,
WIDO – Marcin Raczek,
STRYJNA – Marzena Fortuna,
BURMISTRZ – Tadeusz Janik,
KARCZMARZ, WĘDROWNY GRAJEK – Leopold Wroniewicz,
jako MIESZCZKI:  Laura Janik, Beata Janik, Zofia Gągalska,
w rolach DZIECI: Wiktoria Czerpak, Mateusz Raczek, Michał Raczek, Klaudiusz Janik,
jako PANNY MŁODE: Dominika Lis, Martyna Sierecka, Wiktoria Kotarska.

Gazeta Prudnik24 – numer 271

Reklamy

 

ReklamyFacebook