Prudnik24

Ruszy budowa nowego cmentarza

Ruszy budowa nowego cmentarza
11 kwietnia
09:21 2014

W ciągu 4 lat ma zakończyć się budowa nowej prudnickiej nekropolii. Powstanie ona za osiedlem Jesionowe Wzgórze, na przedłużeniu ulicy Jesionkowej w kierunku na wschód, po prawej stronie drogi.

Obecny, zabytkowy cmentarz przy ul. Kościuszki, powstał w XIX w. i wyczerpuje się na nim miejsce na nowe pochówki. Jak mówi Jerzy Stępień, z-ca naczelnika Wydziału Mienia Gminy i Gospodarki Przestrzennej, jego „żywotność” jest policzona jeszcze na 8-10 lat, bo  społeczeństwo w szybkim tempie starzeje się, stąd wyznaczenie nowej lokalizacji.

– Nowy cmentarz będzie zlokalizowany na obrzeżach miasta, na końcu ulicy Jesionkowej. Często  wykorzystuje się takie lokalizacje, nie będące terenami inwestycyjnymi, uzbrojonymi.  Tereny dostaliśmy od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, została też sporządzona dokumentacja techniczna na urządzenie tego cmentarza – wyjaśnia Jerzy Stępień.

Dodaje, że lokalizacje nekropolii poza obszarem miast często spotykają się z krytyką, jakoby stare cmentarze były w ich granicach administracyjnych. Zwraca jednak uwagę, że prudnicki cmentarz przy ul. Kościuszki również zakładany był na ówczesnych obrzeżach miasta.

Projekt nowej nekropolii opracowało jedno z prudnickich biur projektowych. Zakłada on, że powierzchnia nowej nekropolii wyniesie ok. 5 ha (50 tys. m2), z możliwością jej powiększenia w przyszłości. Kiedy zajdzie taka potrzeba, będą przejmowane kolejne tereny pod rozbudowę cmentarza.

Jak poinformowała nas Renata Heda, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego, w projekcie jest zarezerwowane miejsce pod dom pogrzebowy z kaplicą ekumeniczną, oraz pod pawilony usługowe. Na terenie cmentarza powstaną również: kolumbarium na 30 wnęk urnowych, cztery punkty czerpalne wody, oraz sieć kanalizacji deszczowej. Powierzchnia terenów zielonych ma wynieść ok. 0,3 ha. Będzie również toaleta, przypominająca tę w parku, jednak o lepszym standardzie. W sąsiedztwie cmentarza ma powstać parking.

Określona w projekcie szacunkowa, całkowita wartość tej inwestycji ma wynieść 2 mln 930 tys. zł netto. Ponieważ z końcem tego roku upływa ważność pozwolenia budowlanego, dlatego do tego czasu trzeba formalnie rozpocząć budowę.

– W tym roku ma być wykonane jedynie przyłącze wodne dla przyszłego cmentarza. Szczegóły realizacji kolejnych etapów będą dopiero uzgadniane. Wówczas stopniowo będą wykonywane prace, związane m.in. z ogrodzeniem terenu, zielenią, wyznaczeniem alejek – wyjaśnia Renata Heda.

Gazeta Prudnik24 – numer 209

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook