Prudnik24

Coraz więcej wystawców

Coraz więcej wystawców
16 kwietnia
08:43 2014

W piątek, 11 kwietnia w godzinach 10-13 w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, odbyły się „Transgraniczne Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości.” Najwięcej wystawców zaprezentowało ofertę z zakresu edukacji, skierowaną do młodych mieszkańców powiatu. Co godne odnotowania, liczba wystawców była większa, niż w roku ubiegłym.

Niewątpliwie jednym z czynników kluczowych dla zdobycia pracy są odpowiednie kwalifikacje. W przypadku osób młodych, nie mniej ważne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. To najważniejsze przesłanki, którymi kierują się organizatorzy targów –  Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku, we współpracy z Opolską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy. Podczas uroczystego otwarcia targów reprezentował ją  dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Tomasz Górny. Poza nim pojawili się także reprezentanci władz samorządowych w osobach starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego i zastępcy burmistrza Stanisława Hawrona.

Przemawiająca do zebranych dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku – Grażyna Klimko, zwróciła uwagę na większą, niż w roku ubiegłym, liczbę wystawców. Wagę imprezy podkreślał Stanisław Hawron, który zauważył, że na terenach przygranicznych o pracę jest wyjątkowo trudno. Radosław Roszkowski cieszył się z kolei, że przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w targowe tradycje regionu, z powodzeniem kultywowane od lat, głównie dzięki takim wydarzeniom, jak czerwcowa wystawa twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego, czy wrześniowe targi Inter Region. Tomasz Górny wskazywał natomiast na ważną rolę  Ochotniczego Hufca Pracy w Prudniku i istniejących przy nim Młodzieżowego Centrum Kariery oraz Punktu Pośrednictwa Pracy, gdzie udzielane jest wsparcie w zakresie przygotowania dokumentów aplikacyjnych, przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych, a także funkcjonowania na rynku pracy.

– Ponieważ nasza oferta skierowana jest w największej mierze do ludzi młodych, najwięcej propozycji oferują szkoły, agencje pracy, wyższe uczelnie i jednostki szkoleniowe – powiedziała naszej redakcji dyrektor PUP Grażyna Klimko.

Istotnie, wśród wystawców najwięcej było instytucji z branży edukacyjnej (szkoły wyższe i zawodowe, a także uczelnie z powiatu prudnickiego i województwa opolskiego), ale swoją ofertę zaprezentowały także firmy prywatne, takie jak szkoły nauki jazdy, czy też szkoły językowe.

W tym roku spora ilość pracodawców sama zgłosiła się do nas z propozycją uczestnictwa w targach, na których przedstawić mogą oferty pracy, bądź stażów – kontynuowała szefowa PUP-u. – Tak postąpiło około 40 spośród wszystkich 57 wystawców, co świadczy o tym, że nasza impreza się rozwija.

Prudnicki urząd pracy wpadł też na pomysł, by na targi zaprosić młodych przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku dostali dotację z Funduszu Pracy, bądź z PO Klucza – w wysokości do 40 tysięcy zł. Swoje siedziby mają w tutejszych inkubatorach przedsiębiorczości.

Są oni przykładem nauki i przedsiębiorczości. Z moich rozmów z nimi wynika, że dobrze się rozwijają i mają dużo pracy – opowiadała Grażyna Klimko.

Prudnicka impreza została dofinansowana przez EURES – partnera transgranicznego ustanowionego przez Czechy, Polskę i Słowację. Projekt ten stanowi sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy – wspiera mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym, a tworzony jest przez przedstawicieli ministerstw właściwych ds. pracy, centralnych, a także regionalnych i lokalnych urzędów pracy oraz związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Gazeta Prudnik24 – numer 299

Reklamy

Reklamy



















Facebook