Prudnik24

Ekshumacja Stanisława Pelczara

17 kwietnia
23:01 2014

s_pelczar11 marca, czyli dziesięć dni po obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na wniosek rodziny przeprowadzono ekshumację ciała Stanisława Pelczara ps. Majka – członka antykomunistycznego podziemia.

Przez wiele lat postać partyzanta była przez prudniczan zapomniana. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu za sprawą pielgrzymki Krajowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kiedy przyjaciele Pelczara przyjechali odwiedzić jego grób. Ostatnio Majka był centralną postacią pierwszych prudnickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas wykładów w Prudnickim Ośrodku Kultury przedstawiono jego biografię, a następnego dnia uczestnicy obchodów zapalili znicz na grobie Stanisława Pelczara. Jak się okazało, była to jedna z ostatnich okazji, by prudniczanie oddali hołd zmarłemu bohaterowi.

Dziesięć dni po obchodach przeprowadzono ekshumację i ciało Majki zostało przeniesione na cmentarz w Białej Nyskiej. Cały proces odbył się na wniosek rodziny, która chciała mieć grób swojego krewnego w bliskości miejsca zamieszkania. Wolę najbliższych trzeba zawsze szanować, ale pozostaje żal, że Prudnik traci miejsce, w którym można było oddać hołd temu wielkiemu bohaterowi.

Stanisław Pelczar mieszkał w Prudniku od 1955 roku i pracował w Frotexie. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1977 r. Jego ciało spoczęło w X kwaterze cmentarza komunalnego przy ul. Kościuszki i znajdowało się tam do 11.03.2014 r.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook