Prudnik24

Autobus zamiast pociągu

Autobus zamiast pociągu
18 kwietnia
09:02 2014

Od 15 grudnia 2013 roku, przez Prudnik miał przejeżdżać pociąg dalekobieżny do i z Warszawy. Następnie termin jego kursowania przesunięto na wiosnę. Dziś wiadomo, że zamiast pociągu, na trasie Kędzierzyn-Koźle – Kudowa Zdrój, będzie kursował inter-REGIObus.

Na początku grudnia 2013 r. kolejowy przewoźnik tłumaczył: – Pociąg IR Chemik nie został odwołany, będzie kursował w tzw. długim sezonie, czyli od 19 kwietnia do 1 listopada 2014 roku – mówiła Marta Milewska z biura prasowego Przewozów Regionalnych. Dziś wiemy, że oczekiwany przez mieszkańców południa Opolszczyzny pociąg, zostanie zastąpiony autobusem. Tzw. interREGObus będzie kursował w relacji Kędzierzyn-Koźle– Kudowa-Zdrój i z powrotem. Autobusy odjadą z Kędzierzyna w kierunku Prudnika, Nysy i Kłodzka 19 i 26 kwietnia, a także 1, 3 i 10 maja. Kursy powrotne planowane są na 21 i 27 kwietnia oraz 2, 4 i 11 maja. Komunikacja autobusowa będzie skomunikowana z pociągiem interREGIO do i z Warszawy. Połączenie będzie również objęte promocją Super Bilet, w ramach której można zakupić bilet nawet w cenie 1 zł.

Dlaczego na trasie Kędzierzyn–Koźle – Prudnik – Nysa nie pojawi się pociąg dalekobieżny? Na stronie przewoźnika czytamy: „Ze względu na ponowne zamknięcie trasy kolejowej z Kłodzka do Kudowy-Zdroju, wynikające z kontynuowania prac torowych przez zarządcę infrastruktury, uruchomienie pociągu w planowanej wcześniej relacji nie jest obecnie możliwe. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia zaangażowania lokalnych samorządów w promocję połączenia. Mimo że początkowo przedstawiciele wybranych gmin i powiatów z województw dolnośląskiego i opolskiego aprobowali utworzenie nowej relacji, jednocześnie deklarując możliwość udzielenia Przewozom Regionalnym wsparcia przy jego organizacji, nie udało się uzyskać ostatecznego porozumienia. Pomimo trudności technicznych Przewozy Regionalne podjęły jednak decyzję o uruchomieniu interREGIObusów kursujących na trasie zaplanowanego wcześniej pociągu. Takie działanie pozwoli sprawdzić, jaką popularnością mogą cieszyć się połączenia dalekobieżne na tej trasie.”

Pierwszy interREGIObus odjedzie z Prudnika w kierunku Kudowy Zdrój 19 kwietnia (sobota) o godz. 14:25, natomiast w kierunku Kędzierzyna-Koźla 21 kwietnia (poniedziałek) o godz. 15:21.

(red, fot. B. Jakubowski, źródło: Przewozy Regionalne)

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook