Prudnik24

W muzeum „multimedia dla każdego”

W muzeum „multimedia dla każdego”
24 kwietnia
17:47 2014

Grupa seniorów z Prudnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowiła zwiedzić otwartą w ubiegłym roku w Muzeum Ziemi Prudnickiej stałą wystawę „Trzy źródła – jedno miasto” przy pomocy nowoczesnych technologii.

Dzięki współpracy z oddziałem Banku Zachodniego WBK w Prudniku każdy odwiedzający prudnickie muzeum może zwiedzać ekspozycję „Trzy źródła – jedno miasto” przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Korzystając z tabletu, sieci WiFi i kodów QR można w prosty i efektywny sposób poznawać historię naszego miasta.

Z opcji tej postanowili skorzystać słuchacze PUTW i podczas spotkania, które odbyło się 19 marca, poznali zasady z odczytywania informacji z kodów QR za pomocą tabletów, mogli zatem w pełni docenić multimedialny charakter wystawy. Dzięki obecności przedstawiciela banku BZ WBK, po zwiedzaniu zapoznali się również z możliwościami, jakie daje korzystanie z bankowości mobilnej.
Chodzi o to by przełamać stereotyp, że muzeum i nowe technologie są tylko dla młodych osób. Tymczasem ludzie w każdym przedziale wieku, również dojrzali, mogą poznawać nowe technologie – uważa dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej, Wojciech Dominiak

Mówiąc o otwartej we wrześniu ubiegłego roku wystawie stałej „Trzy źródła, jedno miasto”, opisanej z zastosowaniem kodów QR, wyjaśnia, że celem jest uniknięcie „przegadania” ekspozycji, co jest czynnikiem zniechęcającym do zwiedzania. – W zamian dajemy zwiedzającym szansę: „chcesz wiedzieć więcej, masz taką możliwość – informacje są ukryte w kodzie QR” – stwierdza.

Prudnickie muzeum jako pierwsze w województwie i jedno z niewielu w Polsce zaczęło stosować tę technologię, jest więc prekursorem. – Państwo przełamujecie w tej dziedzinie stereotypy, i w pewnym sensie także możecie czuć się prekursorami nowoczesnego muzealnictwa – mówił seniorom Wojciech Dominiak.

Według Wioletty Boberskiej, prezes PUTW, spotkanie miało na celu nie tylko przyciągnięcie słuchaczy uniwersytetu do muzeum, ale też urozmaicenie odbywających się co środę wykładów. – Uważam, że to super sprawa, bo nie wszyscy lubią chodzić po muzeum z przewodnikiem, są też osoby, które lubią zwiedzać samotnie, w swoim tempie. Dzięki tym nowym rozwiązaniom mają taką możliwość i mogą skorzystać z multimedialnego przekazu. Jeżeli nawet nie będą umieli sprawnie obsługiwać tych urządzeń następnym razem, to na pewno mają za sobą ten pierwszy krok, a zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników muzeum – stwierdza.

Docenia też, że seniorzy uczestniczący w zajęciach komputerowych zobaczyli także, że są różne formy korzystania z internetu – nie tylko komputer, laptop, ale także tablet.

Ostatnią część spotkania poprowadził Łukasz Juszczyk z prudnickiego oddziału Banku Zachodniego WBK. Założona przez bank Fundacja Banku Zachodniego wspiera rozmaite projekty kulturalne i edukacyjne, i z jej środków zakupione zostały tablety wykorzystywane przez zwiedzających muzeum. Pracownik banku pokazał seniorom, że urządzenia te mają różnorakie zastosowania i mogą służyć także korzystaniu z bankowości elektronicznej, czyli zarządzaniu swoim kontem bez konieczności wizyt w placówce banku.

– Przez zaangażowanie we wspólny projekt z muzeum chcemy pokazać, że nie jesteśmy nastawieni tylko na zysk. Chcieliśmy jednak także zaznajomić uczestników tych warsztatów z naszymi najnowszymi technologiami – wyjaśnia Łukasz Juszczyk.

Jak mówi, chodzi o pokazanie, że bank to nie tylko przyjmowanie wpłat i wypłaty, ale także technologie mobilne, które bank BZ WBK będzie popularyzował.

– Chcemy, aby jak najwięcej naszych klientów potrafiło z nich skorzystać i było „online”. Specyfiką naszej oferty bankowości elektronicznej jest, że jej użytkownicy mają określone korzyści, np. w postaci wyższego oprocentowania lokat bankowych – dodaje.

Zaznacza, że krótkie szkolenie miało za zadanie przełamać stereotyp, że osoby w starszym wieku nie poradzą sobie z ich obsługą nowych technologii w bankowości, podczas kiedy one są nie tylko dla ludzi młodych, ale dla wszystkich.

– Z pewnością wiele tych osób będzie potrafiło samodzielnie obsługiwać aplikacje bankowości elektronicznej w tablecie, czy smartfonie – uważa.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook