Prudnik24

Pomoc niepełnosprawnym: nie wystarczy na wszystkie potrzeby

05 maja
08:18 2014

logo_PFRON_2011_rNa działania związane ze wparciem dla osób niepełnosprawnych, powiat prudnicki otrzymał od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) 425 tys. zł. To więcej niż w ubiegłym roku, ale i tak nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb.

W tym roku PFRON przyznał wprawdzie powiatowi prudnickiemu o 65 tys. zł więcej, niż przed rokiem, jednak wówczas kwota dotacji 360 tys. była rekordowo niska. W latach wcześniejszych wsparcie od funduszu wynosiło nawet przeszło 700 tys. zł.
Podziału przyznanych środków dokonała rada powiatu. Podobnie jak w latach poprzednich, zostaną one przeznaczone m.in. na:
dofinansowanie zakupów sprzętu rehabilitacyjnego (200 tys. zł)
likwidację barier architektonicznych (136 tys. zł)
organizację turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych (70 tys. zł)
dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki niepełnosprawnych (ponad 16 tys. zł).

Z informacji uzyskanych w prudnickim starostwie wynika, że przyznanych środków nie wystarczy, by uwzględnić wszystkie złożone wnioski o dofinansowanie. W ramach tego, co można zrobić, na dopłaty do zakupu przez wnioskodawców sprzętu rehabilitacyjnego zostanie przeznaczona podobna kwota, jak przed rokiem. Niewielkie będą też środki dotacji na sport i rekreację niepełnosprawnych, jednak przed rokiem w ogóle nie było wsparcia na ten cel. Nie dofinansowano również turnusów rehabilitacyjnych dla dorosłych.
Podziałem środków zajmie się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), które zadecyduje także, które ze złożonych wniosków o dofinansowanie uzyskają akceptację.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook