Prudnik24

PSP nr 4: Tańczyli „dla Matki Ziemi”

PSP nr 4: Tańczyli „dla Matki Ziemi”
06 maja
10:32 2014

Było głośno, energetycznie i przy okazji kolorowo – w ostatni poniedziałek kwietnia, dzieci z klas I-III PSP nr 4 w Prudniku wykonały na szkolnym boisku wraz z nauczycielami i pod przewodnictwem Joanny Zmarzlik „Taniec dla Matki Ziemi”.

Wydarzenie było zwieńczeniem tegorocznej – już drugiej w „Czwórce” – edycji kampanii ekologicznej „Listy dla Ziemii”, pod patronatem Fundacji Ekologicznej „Arka”. Przypomnijmy, że prudniccy uczniowie zwyciężyli w ubiegłorocznej edycji tej akcji. Najpierw dostali się do grona ogólnopolskich laureatów, a następnie – w listopadzie ub.r. – zdobyli najwięcej głosów internautów.
Zanim na boisku rozpoczęły się ekologiczne pląsy, Iwona Siembida – koordynator  kampanii „Listy dla ziemi” i nauczycielka przedmiotów nauczania początkowego w PSP nr 4 – przedstawiła dzieciom instruktorkę tańca i choreografkę, Joannę Zmarzlik, która prowadziła taniec. Napisany wspólnie z uczniami ekologiczny list odczytał natomiast goszczący tego dnia w szkole emerytowany nauczyciel biologii, pan Karol Koziarowski.
W tańcu, przy akompaniamencie współczesnych przebojów, udział wzięła prawie dwusetka dzieci z klas I-III, do których przyłączyły się również panie nauczycielki. Było głośno, energetycznie i przy okazji kolorowo, bo dzieci na tę okazję przygotowały z papieru wstęgi, którymi wymachiwały do rytmu. W pewnym momencie tancerze utworzyli wężyk, który wił się po całym boisku.
Podczas prowadzenia tańca, Joanna Zmarzlik przekazała dzieciom rozmaite informacje. Mówiła, że pierwszymi ekologami były rozmaite ludy plemienne, w których życiu taniec zawsze odgrywał istotną rolę. Przypomniała też, że „wszyscy jesteśmy częścią natury, dlatego powinniśmy mieć szacunek dla niej i dla wszystkiego, co żyje”.

Jak zauważa Iwona Siembida, również data wydarzenia – 29 kwietnia – została wybrana nieprzypadkowo, bowiem tego dnia przypada ustanowiony w 1982 roku Międzynarodowy Dzień Tańca. W 1727 roku właśnie 29 kwietnia urodził się francuski tancerz i choreograf – Jean-Georges Noverre – uznawany za wielkiego reformatora tańca, który wyznaczył kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.
– Była to świetna, wesoła i kolorowa impreza, która – jak widzieliśmy – rozgoniła nawet  chmury, i pod koniec można było cieszyć się wiosennym słońcem – podsumowała całe wydarzenie Iwona Siembida.
Zwróciła też uwagę, że „Taniec dla Matki Ziemi” – poprowadzony przez instruktorkę tańca i choreografkę, Joannę Zmarzlik, prowadzącą także zespoły taneczne przy Prudnickim Ośrodku Kultury, oraz własną szkołę tańca – był ukoronowaniem tegorocznej edycji akcji ekologicznej „Listy dla Ziemi” w PSP nr 4.
– Rozpoczęła się ona już w listopadzie Dniem Czystego Powietrza, połączonym z ekologicznym happeningiem. Drugim dużym działaniem – ponieważ nasza wygrana w głosowaniu po zakończeniu ubiegłorocznej akcji sprawiła, że poprzeczka została podniesiona – było posadzenie przez dzieci z dwóch klas 150 sadzonek świerka. W tamtym roku posadzonych zostało 100 sadzonek lipy – wyjaśniła pani Iwona.

Dodała, że zanim odbył się taniec, dzień poświęcony był pisaniu listów. Najpierw w klasach odbyła się lekcja ekologiczna, przeprowadzona z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez Fundację Arka, organizatora akcji „Listy dla Ziemi”. Panie nauczycielki wykorzystywały także własne pomysły: niektóre robiły plakaty, inne prowadziły konkursy plastyczne.
– Zaprosiliśmy także do szkoły gościa – pana Karola Koziarowskiego, emerytowanego nauczyciela biologii, który ma wielki wkład w rozwijanie edukacji przyrodniczej. Często zapraszamy pana Karola do klas, a dzieci bawiąc się z nim chłoną wiedzę, jaką przekazuje z zakresu ekologii i na temat różnych dziedzin środowiska. Dzisiaj pan Karol z dziećmi pisał „List dla Ziemi”, który przed tańcami na boisku osobiście odczytał wszystkim obecnym – powiedziała nam Iwona Siembida.
Poinformowała również, że temat przewodni tego roku to: „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”, zatem dzieci pisały o czystym powietrzu, tzw. niskiej emisji, a także o odpadach, których nie powinno się palić w naszych piecach. Pierwszaki natomiast swoje „listy” malowały i rysowały. Teraz pozostaje wyłonienie najlepszego listu z całej szkoły.
– Panie nauczycielki wybiorą najciekawsze prace z danych klas, które zostaną zaprezentowane w holu szkolnym. Przy każdym z nich będzie numer i skrzyneczka, do których uczniowie, nauczyciele i pracownicy, a także rodzice i goście naszej szkoły będą mogli oddawać głosy na wybrany list. Zapraszamy więc na wystawę, już po świątecznej majówce i zachęcamy do głosowania. Najciekawszy list będzie przesłany do fundacji „Arka”, na konkurs ogólnopolski – wyjaśnia Iwona Siembida.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook