Prudnik24

Droga powiatowa w Górce Prudnickiej zostanie zmodernizowana

Droga powiatowa w Górce Prudnickiej zostanie zmodernizowana
08 maja
08:13 2014

W kwietniu podano informację, że Opolszczyzna otrzyma w ramach tzw. „schetynówek” dodatkowe 18 mln zł na przebudowy gminnych i powiatowych dróg. Na ich liście znalazł się także odcinek drogi powiatowej nr 1206 z Białej do Pogórza, w Górce Prudnickiej.

Początkowo rząd przeznaczył dla naszego województwa ze środków Narodowego Funduszu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. „schetynówek”) kwotę 10 mln zł, które miały być przeznaczone na dofinansowanie remontów czterech dróg powiatowych i czterech gminnych. Ostatnio okazało się, że nasz region otrzyma dodatkowo 18 mln zł, co pozwoli zrealizować aż 28 projektów modernizacji dróg – w tym 15 powiatowych i 13 gminnych.

Dzięki nowemu „rozdaniu” znalazły się także pieniądze na modernizację części drogi powiatowej nr 1206 (Biała – Pogórze), z czego satysfakcji nie kryje starosta prudnicki, Radosław Roszkowski.
– Od początku roku mieliśmy nadzieję, że odcinek w Górce Prudnickiej, będący częścią drogi Biała – Pogórze, także uzyska dofinansowanie. Początkowo droga była umieszczona na liście rezerwowej, z uwagi na brak w okolicy znaczących zakładów przemysłowych, czy firm zatrudniających pracowników. W programie pojawiły się jednak nowe środki finansowe, pozyskane decyzją rządu z Lasów Państwowych, które pozwoliły na realizację kolejnych „schetynówek” – mówi starosta.

Wyjaśnia, że przyznane powiatowi dofinansowanie opiewa na kwotę ok. 1,5 mln zł. Za te pieniądze zostanie zmodernizowany ponad kilometrowy odcinek drogi, z chodnikami i całą infrastrukturą przydrożną wewnątrz wsi Górka Prudnicka.
– Zostaną poprawione parametry tej drogi, wykonana zostanie także m.in. kanalizacja deszczowa. Do tej pory ta droga nie miała takiego standardu – przyznaje Radosław Roszkowski.
Jego zdaniem jest to początek modernizacji ważnej drogi, pełniącej funkcję zapasowej dla drogi wojewódzkiej nr 414 z Prudnika do Opola.
– Obecnie droga powiatowa Biała – Pogórze jest mocno wyeksploatowana, ponieważ przy okazji różnych objazdów, związanych z wykonywanymi w ostatnich latach naprawami drogi wojewódzkiej Prudnik – Opole dużo pojazdów jeździło powyższą drogą powiatową, zamiast dłuższym objazdem przez Głogówek i Krapkowice – zaznacza starosta prudnicki.
Dodaje także, że modernizacja odcinka drogi w Górce Prudnickiej wprawdzie może satysfakcjonować, jednak władze powiatu chciałyby docelowo doprowadzić do modernizacji całej drogi Biała – Pogórze, „(…) podobnie jak wielu innych, co jednak wymaga dużo większych środków finansowych”.
– Zakładamy, że to I etap modernizacji tej drogi, podobnie jak wielu innych. W kolejnych latach planujemy kontynuację poprawy stanu dróg, co jednak wymaga dużo większych środków finansowych – stwierdza Radosław Roszkowski.

(fot. Targeo)

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook