Dzieciom z „Czwórki” czytali… dziennikarze
O tym, że w szkole nie musi być nudno przekonuje Iwona Siembida nauczycielka w prudnickiej Publicznej Szkole Podstawowej nr 4. Tym razem włączyła się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” i do swojej klasy zaprosiła lokalnych dziennikarzy.
Od 1 do 8 czerwca trwał XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Udział w akcji wzięły także dzieci z klasy 3a PSP nr 4 wraz z wychowawczynią, panią Iwoną Siembidą, oraz ich goście.
Zaproszenie pani Iwony do wspólnego czytania jej trzecioklasistom przyjęli: prudnicki poeta i dziennikarz – Bartosz Sadliński, a także redaktorzy Radia Nysa FM – Alicja Wołoszczak, Aurelia Szymon, Michał Korczowski, oraz Daniel Banaszek. O medialną relację i fotoreportaż postarał się przedstawiciel Gazety Prudnik24.
Czytanie dzieciom rozpoczęło się od wspólnego odczytania fragmentu wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Następnie zaś jedna z dziewczynek poprosiła o przeczytanie fragmentu wybranej przez nią książki. Wybór padł na radiowca Michała Korczowskiego, który niesamowicie zinterpretował fragment „Tajemniczego ogrodu” Frances Hodgson Burnett. Na zakończenie Bartosz Sadliński odczytał „Bajeczkę o pajacykach” ze swojego tomu wierszy „Piosenki na zadany temat”. Odpowiadał też na pytania, m.in. jak pisze się wiersze.
Dzieci przygotowały również specjalne laurki z hasłami – ulubionymi cytatami z książek, lub o książkach. Poprosiły gości o złożenie w nich autografów. Dziennikarze z radia, kiedy już poczytali fragmenty książek, przeprowadzili z uczniami krótki wywiad, zadając pytania o ich przygody z czytaniem.
Gośćmi wydarzenia były również: dyrektor PSP nr 4 – Krystyna Wróblewska, bibliotekarka – Ewa Rygorowicz, a także babcia jednej z uczennic.
– Będąc dziećmi nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest czytanie. Obecnie, w dobie telefonów komórkowych i internetu nawet nie jest ono modne. Jednak, jako osoby dorosłe, wiemy że rozwija ono wyobraźnię, oraz ma ogromny wpływ na przyswojenie zasad ortografii – mówiła dyrektor Krystyna Wróblewska.
Wspominała czasy swojego dzieciństwa, kiedy czytanie było bardzo modne, a rodzice wręcz zabraniali dzieciom czytania wieczorem, z obawy o ich wzrok, a mimo to „po kątach czytało się książki”. Dzisiaj tego nie ma, mimo tego, że dostęp do książek jest większy i są one pięknie wydane.
Iwona Siembida mówiła natomiast, że dzieci z jej klasy przystąpiły już w tym roku do „Klubu Pożeraczy Liter” wydawnictwa Nowa Era. Czytają książki, wspólnie z rodzicami wypełniają legitymacje i zdobywają tytuły „Pożeracza liter”, otrzymując w nagrodę kolorowe znaczki. Dzieci stworzyły również klasowy kącik czytelniczy i nawzajem wypożyczają sobie różne książki.
Jak mówi Iwona Siembida, celem spotkania było po raz kolejny rozpalenie w uczniach czytelniczej pasji. Z przyjemnością donosimy, iż został on zrealizowany, co było widać po twarzach dzieci, zasłuchanych podczas gdy czytali im zaproszeni goście. Dziękujemy za zaproszenie i mile spędzony czas.