Prudnik24

Młodzież z Northeim koncertowała w Prudniku

Młodzież z Northeim koncertowała w Prudniku
06 sierpnia
13:08 2014

Pod koniec lipca w naszym mieście gościła młodzieżowa orkiestra z niemieckiego miasta partnerskiego Northeim. Młodzi muzycy dali dwa koncerty.

Pierwszy raz można ich było usłyszeć w piątek, 1 sierpnia, w ogrodzie Willi Franklów. W programie koncertu, dedykowanego prudnickiej młodzieży, znalazł się repertuar rozrywkowy, w tym utwory Beatlesów. Po muzykach z Niemiec wystąpili również: zespół „MASH” z Krnova, grający własne wersje przebojów muzyki rozrywkowej, oraz prudnicka „Endorfina”.

Drugi z koncertów „Młodzieżowej Orkiestry Northeim” odbył się w niedzielę, 3 sierpnia, w Kościele pw. Św. Michała Archanioła. Tym razem repertuar stanowiły znane utwory klasyczne autorstwa m.in.: Pachelbela („Kanon D-dur”), Giacomo Pucciniego („Nessun Dorma” z opery Turandot), L. van Beethovena, oraz W. A. Mozarta (fragment opery „Wesele Figara”). W finale gromko oklaskiwanego przez publiczność występu orkiestra wykonała utwór „Chester”  amerykańskiego kompozytora z XVIII w., Williama Billingsa. Razem z młodymi muzykami z Niemiec wystąpiło również cztery osoby z Prudnika. W niektórych utworach w roli instrumentalisty zaprezentował się też kierownik i dyrygent zespołu – Ditmar Goll.

Ditmar Goll – miłośnik muzyki, dyplomowany pedagog i skrzypek założył „Northeim Nachwuchs Orchester” w 1992 r. Jest ona orkiestrą prywatną, wspomaganą przez władze  Northeim, której członkowie opłacają uczestnictwo w zajęciach. Liczy około 70 osób, w Prudniku gościła jednak w mniejszym, około 40-osobowym składzie. Zespół ma na koncie wiele koncertów i wyróżnień, w kraju i za granicą. Jego przesłanie brzmi: „Grać i muzykować dla lepszego zrozumienia i współpracy wszystkich narodów”. Od 1997 roku orkiestra współpracuje z Państwową Szkołą Muzyczną w Prudniku.

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook