Nadciąga kulturalna rewolucja!
Szukają nowego spojrzenia na sztukę, nowych rozwiązań. Chcą wyszukać i wspomóc w rozwoju prudnickie młode talenty. Także zapraszać do naszego miasta znanych artystów, ludzi kultury. Oto ambitne plany, jakie stawia sobie nowo powstałe prudnickie Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej „Extreme Art” . Rozmawiamy z jego prezesem, Barbarą Hortyńską-Swendrowską.
Zacznijmy od początku. Kiedy powstało stowarzyszenie „Extreme Art” i kto był inicjatorem tej idei?
Pomysł powstał w prosty sposób. Spotkaliśmy na swojej drodze kreatywnych ludzi, z którymi przeprowadziliśmy wiele rozmów. Zaczęliśmy zastanawiać się, jak można było by wnieść w życie miasta coś nowego, świeżego. Coś, co spowoduje, że ludzie zaczną inaczej patrzeć na sztukę, która przecież ciągle się rozwija i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo.
Każdy z nas działał samodzielnie, ale w pewnym momencie stwierdziliśmy, że trzeba połączyć siły i opracować wspólne przedsięwzięcie, będące „syntezą sztuk”, skupiającą w sobie wszystkie nasze umiejętności. Uznaliśmy, że jest to możliwe, bo sztuka również jest pojęciem bardzo szerokim i bardzo elastycznym. Razem zorganizowaliśmy czerwcową imprezę plenerową w parku, zbierając sporo pozytywnych opinii. Później jednak, z różnych powodów, drogi stowarzyszenia i części z tych osób rozeszły się.
W ostatnim czasie dołączyły do nas osoby ze świata muzycznego, teatralnego – artyści z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, którzy współpracują z nami od lat. Wszyscy oni posiadają bogaty dorobek artystyczny, doświadczenie, prowadzą szkoły artystyczne w dużych miastach, są aktywni na polskich i światowych scenach. Swoim doświadczeniem i zaangażowaniem chcą pomagać, tak aby w przyszłości zapewnić sobie godne zastępstwo. Są też osoby czynnie wspierające działania kulturalne – wielcy miłośnicy świata artystycznego, mieszkańcy Prudnika i Krakowa.
Czym więc macie zamiar zaskoczyć i zainteresować prudniczan?
Koncepcja całego naszego przedsięwzięcia podlega ciągłemu rozwojowi w myśl zasady „Via Artistica”. To łacińskie określenie drogi artystycznej. Każdy, kto do nas przyjdzie, będzie znajdował się na tej drodze, podobnie jak my.
Wiemy jednak, co będziemy robić, i w jaki sposób. Przy tym nie chcemy wchodzić w kompetencje instytucji, które od lat działają na rynku prudnickim. My mamy nowe rozwiązania, korygowane przez liczne uczestnictwo w imprezach, szkoleniach, warsztatach, które narzucają nowe standardy działania i nauczania.
Chcemy stworzyć np. teatr muzyczny i szkołę musicalową, a bazą do tych działań będzie nasze wieloletnie doświadczenie taneczne i muzyczne. Oprócz tego, mamy w planie połączenie różnego rodzaju muzyki z wystawami plastycznymi i ruchem scenicznym – tak, jak odbywało się to w okresie impresjonizmu – kiedy twórcy chodzili na wystawy, a później na ich podstawie tworzyli własne dzieła. Chcemy do tego wrócić, w takiej formie, jak odbywało się to w czasach, kiedy sztuka była uznawana za jeden z najistotniejszych elementów wychowawczych. Połączenie wystaw, tańca z odpowiednią muzyką daje odbiorcy możliwość wnikania w złożony świat artystycznych doznań. Poszerza to horyzont myślenia, ukazując wielopłaszczyznowy charakter sztuki.
Dodatkowo będziemy prowadzić zajęcia z savoir vivre, lekcje języka hiszpańskiego, lekcje gry na instrumentach – w tym na fortepianie i gitarze – zajęcia wokalne i aktorskie. A z tanecznych: balet, jazz, współczesny, taniec towarzyski, jogę, taniec orientalny oraz tango argentyńskie.
A zatem mamy działania: teatralne, muzyczne, taneczne, oraz językowe – skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.W myśl zasady myśleć globalnie działać lokalnie, naszym marzeniem jest aby miasto Prudnik zaistniało na mapie kulturalnej Polski i świata poprzez organizację festiwali: tańca, tanga argentyńskiego, muzyki klasycznej, pianistycznej, oraz innych imprez o charakterze międzynarodowym.W siedzibie będzie działać „Piano Artis Studio” – lekcje gry na instrumentach, zajęcia taneczne prowadzone przez Joannę Zmarzlik oraz biuro koncertowe promujące nasz region w kraju i za granicą.
Wyraźnie stawiacie na najmłodsze pokolenie…
Chcemy zachęcić do kreatywnego i twórczego myślenia – tak, aby każdy z naszych wychowanków, nabywając nowych umiejętności, w łatwy sposób poruszał się po wielkim świecie. Każdy z naszych wykładowców ma różne możliwości promowania dzieci poza Prudnikiem. Oczywiście, chcemy, aby kiedyś do nas wróciły, ale wiemy ile małych talentów zostaje w domach i nie kształci się dalej. Chcemy dać im szansę na spełnianie ich marzeń. Dla najbardziej uzdolnionych przewidujemy stypendia, celem wyrównywania szans społeczności lokalnej.
Udało się nam podpisać przedwstępne umowy z instytucjami oraz organizacjami artystycznymi z innych miast, w kraju i za granicą. Wśród naszych partnerów jest np. „Sofienlund Folkets hus Rolfsgatan” – to dom kultury w dzielnicy Sofienlund w Malmö, w Szwecji. Organizacja ta prowadzi na całym świecie zajęcia i warsztaty, realizowane przez bardzo znanych artystów.
Wyjątkowo uzdolnione dzieci będą miały okazję rozwijać się pod okiem najwybitniejszych pedagogów. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby kierować karierą dziecka, zachowując jego indywidualność i wrodzone predyspozycje.
Zajęcia prowadzone będą z uwzględnieniem potrzeb rodziców, przez elastyczne dopasowanie godzinowe, oraz możliwość uczęszczania na zajęcia w soboty.
Dla najmłodszych opracowaliśmy program zajęć artystycznych ujmujących wszystkie aspekty szkoły artystycznej. Nowy projektem jest „Akademia Księżniczek”.
W trakcie sezonu 2014/2015 organizowane będą projekty artystyczne finansowane z dotacji unijnych, celem wyrównania szans dla wszystkich.
Czy macie już upatrzone miejsce do tego typu działalności?
Nasza siedziba, „Via Artistica”, znajduje się w pięknych wnętrzach kamienicy przy Pl. Farny 5/6, na I piętrze, gdzie można będzie spotykać się z twórcami, poetami, aktorami i wykładowcami z wyższych uczelni. Wszyscy mamy takich znajomych i z nimi chcemy współpracować. Każde z nas przeszło przez wiele różnych miast i tam nabrało pewnego szlifu – nadszedł czas, aby w Prudniku zagościł europejski standard kulturowy. Mamy zamiar zapraszać naprawdę wybitne osobowości. Postaramy się, aby o naszym mieście było słychać. Chcemy godnie reprezentować je w każdych działaniach zewnętrznych.
Myślimy też o warsztatach. Spróbujemy ściągnąć do nas nazwiska „z górnej półki”. Prudnik ma przecież fantastyczne zaplecze turystyczne nadal nie do końca wykorzystane.
Wszystkie te zamierzenia wydają się bardzo ambitne, ale ich realizacja wymaga zapewne określonych środków finansowych. Skąd zamierzacie je pozyskiwać?
Pieniądze na różne przedsięwzięcia można pozyskać z dotacji unijnych. Programy te są dla różnych osób, więc będziemy się starać o te dotacje, by mądrze i efektywnie je wykorzystać, z pożytkiem – co najważniejsze – dla społeczeństwa.
Czy wasze stowarzyszenie ma też jakieś wsparcie ze strony lokalnych władz?
Od samego początku mamy poparcie ze strony władz lokalnych. Dziękujemy wszystkim za ogromną życzliwość, pomoc w organizacji oraz wzorową współpracę między instytucjami.
Każdy z urzędów był nam bardzo życzliwy. To dla nas bardzo ważne.
Wbrew temu, co się mówi, także w Prudniku można coś ciekawego zrobić – jeżeli tylko jest się uczciwym, sumiennym i pracowitym.
Na zakończenie pytanie o planowane działania na najbliższą przyszłość…
Na początek – w ostatnich dwóch tygodniach wakacji, od 18 sierpnia – wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy na Letnie Warsztaty Artystyczne pod hasłem: „Spotkanie Czterech Żywiołów Kultury – Muzyki, Tańca, Teatru i Plastyki”.
Życzymy zatem powodzenia.
Rozmawiał: Bogusław Zator
***
Nabór na zajęcia prowadzony będzie od 18 sierpnia do 15 września 2014 roku. Liczba miejsc jest ograniczona. Wszelkie informacje można uzyskać pod nr tel. 500-268-805 oraz 693-045-184.