Prudnik24

Pozytywne zmiany w funduszu sołeckim

Pozytywne zmiany w funduszu sołeckim
13 sierpnia
09:21 2014

2 lipca w Warszawie odbyła się konferencja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP. W jej trakcie sołtys Szybowic i radny powiatowy, Damian Szepelawy, odebrał statuetkę za nagrodę „Sołtysa Roku 2013”, stając się jedną z zaledwie dwunastu osób uhonorowanych w ten sposób w Polsce. Przy okazji Damian Szepelawy przywiózł z tej wyprawy kilka istotnych informacji dotyczących zmian w funduszu sołeckim. 

Damianowi Szepelawemu towarzyszyła w Warszawie delegacja z Ziemi Prudnickiej składająca się z burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha i posłanki na Sejm RP Janiny Okragły. W trakcie konferencji podano do publicznej wiadomości informacje dotyczące zmian w dotychczasowej ustawie dotyczącej funduszu sołeckiego. Jak wiadomo, ustawa została ustanowiona przez sejm w 2009 roku. Z chwilą jej przegłosowania powstał fundusz sołecki, gromadzący środki z budżetu gminy przeznaczone dla poszczególnych sołectw na realizację zadań mających na celu poprawę życia ich mieszkańców. Nowelizacja ustawy z 2009 roku to efekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Wprowadzone do ustawy o funduszu sołeckim poprawki usprawnią gospodarkę budżetową. Środki tego funduszu można przekazywać na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Teraz można już w trakcie roku budżetowego zmienić przyjęte wcześniej zadanie, np. inwestycyjne. Dotąd pieniądze, które zostawały z oszczędności zadaniowych, wracały do gminy. Dzisiaj może je w całości zagospodarować sołectwo – mówił w wywiadzie dla Radia Opole Damian Szepelawy.

Nowelizacja ustawy wprowadziła też możliwość kumulowania pieniędzy przez kilka sołectw i realizację zadania w jednej, wybranej wsi. Ponadto gminy, które utworzyły fundusz sołecki, mogą otrzymać zwrot z budżetu państwa do 40 procent poniesionych nakładów. Warto nadmienić, że środki, które gmina wyodrębni w swoim budżecie, mieszkańcy mogą wydać na wybrane przez siebie cele. Rzecz jasna, najczęściej cele takie wskazuje rada sołecka.

Od kilku lat w Polsce systematycznie wzrasta liczba samorządów, które uchwalają odrębny fundusz dla wsi. W 2013 roku miało go 57 procent gmin w Polsce. Opolszczyzna zdecydowanie przoduje w tej statystyce – fundusz sołecki na tym obszarze w 2014 roku uchwaliło aż 50 gmin. Zachętą do takich działań jest z pewnością państwowa refundacja części tych wydatków, które wiążą się z funkcjonowaniem funduszu.

W tym miejscu nie sposób dodać, że rolę funduszu sołeckiego coraz częściej doceniają także miasta, które wyodrębniają na swoim terenie sołectwa. Najlepszym przykładem takiego działania jest Biała, gdzie niedawno utworzono sołectwo nazwane „Przedmieście”, o czym piszemy na pierwszej stronie dzisiejszego wydania naszej gazety.

Do tematu konferencji z 2 lipca powrócimy zresztą niebawem, wszak sołtys Szybowic, Damian Szepelawy, skontaktował się z naszą redakcją, chcąc przestawić czytelnikom wszystkie korzyści płynące ze zmian w opisywanym funduszu.

Przypomnijmy – Damian Szepelawy został Sołtysem Roku 2013 w konkursie „Gazety Sołeckiej” i Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy





Facebook