Prudnik24

Projekt z przebudową wiaduktu w Pokrzywnej w tle

Projekt z przebudową wiaduktu w Pokrzywnej w tle
14 sierpnia
10:18 2014

14 lipca w Ołomuńcu złożono do akceptacji projekt nazwany „Turystyczne Pogranicze Dostępne Komunikacyjnie”, który zakłada modernizację dróg na polsko-czeskiej  trasie –  Łąka Prudnicka – Moszczanka – Pokrzywna – Jarnołtówek – Podlesie – Ondrejovice – Rejviz, a także powstanie dwóch wojewódzkich (czeskich) dróg dojazdowych do Zlatych Hor. Inicjatorem działania, odbywającego się w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Czechy, jest powiat prudnicki. 

Poza nim , udziałowcami będą gmina Głuchołazy, powiat nyski, gmina Zlate Chory i kraj ołomuniecki. Jak zaznacza starosta prudnicki, Radosław Roszkowski, zadanie nie było łatwe właśnie ze względu na ilość udziałowców, z których każdy miał własne spojrzenie na założenia projektu.

Jesienią otrzymamy pierwsze informacje dotyczące szans na dofinansowanie. Liczymy, że w trybie bezkonkursowym otrzymamy oczekiwane pieniądze. Całość opiewa na 9, 600 tys. Euro – informuje sternik prudnickiego powiatu.

Najciekawszym, z punktu widzenia mieszkańców Prudnika i okolic , elementem modernizacji trasy, ma być przebudowa wiaduktu kolejowego w Pokrzywnej, po którym jeździ czeski pociąg. Projekt zakłada  budowę przejścia dla pieszych i rowerzystów, która ma przyjąć postać tunelu. Tym samym wygładzony zostanie łuk na obecnym przejeździe, który naraża uczestników ruchu na niebezpieczeństwo wjechania wprost pod jadący z przeciwnej strony pojazd.

Liczymy, że te duże pieniądze zasilą budżety partnerów projektu i uda się wybudować bardzo ciekawe połączenie turystyczne z udrożnieniem dla ruchu autobusów, cięższych samochodów i rowerzystów, ponieważ na długich odcinkach będzie pas pieszo-rowerowy – komentuje plany modernizacji  starosta Radosław Roszkowski.

Pozostaje więc czekać do jesieni, kiedy to dowiemy się, czy projekt otrzyma dofinansowanie.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook