Prudnik24

Dziecko jest najważniejsze

25 sierpnia
08:20 2014

Kongres Rodzicielstwa Zastępczego daje okazję do wymiany my¶li i do¶wiadczeń (fot. archiwum prywatne)Każdy rodzaj opieki powinien być zawsze skoncentrowany na dobru dziecka, a żeby było to możliwe, należy szanować integralność rodziny, w tym rodziny zastępczej, wspierać powierzone dzieci i rodziców zastępczych oraz dbać o skuteczne usamodzielnienie.

Przedstawiciele rodzin zastępczych z powiatu prudnickiego uczestniczyli w II Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego, którego myśl przewodnia brzmiała: „Dziecko jest najważniejsze”. Kongres został zorganizowany w Warszawie, w dniu 16 czerwca 2014 r.  Uczestniczyli w nim ministrowie: rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, która odczytała list premiera Donalda Tuska do uczestników kongresu z życzeniami i opisem inicjatyw prorodzinnych rządu; wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Seredyn, wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, rzecznik praw dziecka Piotr Michalak, parlamentarzyści – m.in. Magdalena Kochan, a także rodzice zastępczy, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzinnej pieczy zastępczej, przedstawiciele władz powiatowych, powiatowych centrów pomocy rodzinie, miejskich ośrodków pomocy rodzinie i organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej, sędziowie rodzinni i kuratorzy sądowi oraz usamodzielnieni wychowankowie rodzinnej opieki zastępczej.

Szanować integralność rodziny

W czasie Kongresu po raz pierwszy w Polsce wystąpiła Betsy Keefer Smalley ze Stanów Zjednoczonych – laureatka szeregu nagród stanowych i państwowych, międzynarodowy autorytet w sprawach pomocy dzieciom krzywdzonym. 

Według niektórych naukowców, praca z dziećmi, które doświadczyły krzywdzenia, bardziej naraża na możliwość wystąpienia wtórnego zespołu stresu pourazowego, niż praca z dorosłymi. W zapewnieniu dzieciom właściwej opieki, kluczowe jest, by rodzice adopcyjni i zastępczy uczyli się, w jaki sposób radzić sobie z wyzwaniami opieki nad dziećmi, które doświadczyły traumy – zaznaczyła Betsy Keefer Smalley.

Kongres poświęcony był problemom rodzicielstwa zastępczego, analizie obecnego systemu i potrzebom zmian. Podkreślał, że każdy rodzaj opieki powinien być zawsze skoncentrowany na dobru dziecka, a żeby było to możliwe, należy szanować integralność rodziny, w tym rodziny zastępczej, wspierać powierzone dzieci i rodziców zastępczych, oraz dbać o skuteczne usamodzielnienie.

W trzech równoległych sesjach omawiane były następujące zagadnienia: „dziecko przychodzi i odchodzi”, „dziecko w pieczy zastępczej – współpraca z organizatorem – dobre praktyki”, „usamodzielnienie wychowanków” Prelegenci w zwięzły i czasami obrazowy sposób przedstawili zagadnienia, a w części dyskusyjnej na forum kongresu wskazane zostały obszary, które wymagają dopracowania w obszarze legislacyjnym, a także stosowania dobrych praktyk. Poruszane były następujące tematy: „czy dobre relacje w rodzinie zastępczej mogą wpłynąć pozytywnie na mózg dziecka?”, „w jaki sposób należy przenosić dziecko z rodziny zastępczej pod opiekę rodziców adopcyjnych?”, „czy rodzice zastępczy mają prawo do <dbania o siebie>?”, „skuteczność i satysfakcja – jak to osiągnąć w rodzicielstwie zastępczym?”. Rozpatrywano dylemat: „Kim jestem – profesjonalistą czy rodzicem?” w kontekście rodziny zastępczej.

Opieka nad dzieckiem przyjętym do środowiska zastępczego, w tym też adopcyjnego, jest kompleksowym i wielowymiarowym zadaniem, do którego wszyscy powinni być należycie przygotowani i w trakcie którego potrzebują regularnego, właściwego wsparcia. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo i powodzenie procesu wychowawczego leży w szerszym systemie wsparcia rodzin zastępczych, w działaniach profesjonalistów pracujących z rodziną, z dzieckiem i rodziną jego pochodzenia. Ich wiedza, zaangażowanie i wsparcie są tutaj absolutnie kluczowe i nierozłączne. Rodzice i profesjonaliści potrzebują wiedzy i narzędzi, aby radzić sobie z codziennością opieki nad dzieckiem.

Podjęcie misji

Uczestnictwo w Kongresie daje możliwość uszeregowania wiedzy, poznania ciekawych metod pracy z dzieckiem, zobaczenia jak inni sobie radzą. Ponadto mieliśmy okazję zapoznania się z „Kodeksem Bezpiecznej Opieki w rodzicielstwie zastępczym” oraz „Standardami PRO-NGO”. Te i inne publikacje zawierają wskazówki, jak należy przyjąć dziecko w rodzinie, jak należy je traktować, gdzie szukać pomocy. Są sygnałem dla rodziców, że nie są sami, podejmując się misji, jaką jest rodzicielstwo zastępcze.

O zaproszeniu na Kongres w pierwszej kolejności dowiedzieliśmy się od zaprzyjaźnionego stowarzyszenia rodzin zastępczych „Dobra Rodzina” z Kędzierzyna-Koźla, którego członkowie pomagają sobie wzajemnie i wspierają podczas ciężkiej pracę z dziećmi. Stowarzyszenie „Dobra Rodzina” jest członkiem Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, która była organizatorem Kongresu.

Zachęcamy osoby zainteresowane zagadnieniami rodzicielstwa zastępczego, rodziców zastępczych i adopcyjnych, osoby zastanawiające się nad podjęciem wyzwania w zakresie opieki zastępczej czy pomocy w formie wolontariatu, oraz rodziny i znajomych rodzin zastępczych – do kontaktu z nami:
Beata Gąsiorowska, tel. 604129864, mail: bisa2000@wp.pl
Krzysztof Sieńczak, tel. 667693147, mail: krzysieksienczak@onet.eu

Postaramy się przybliżyć zagadnienia rodziny zastępczej i odpowiedzieć na nurtujące was pytania.

Okazją do spotkania i wspólnych rozmów będzie impreza organizowana w Schronisku Młodzieżowym w Wieszczynie, w dniu 20 września 2014 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin, na którą serdecznie zapraszamy. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w dniu 8 września, o godz. 16.00, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Prudniku. 

Wierzymy, że misja, którą podjęliśmy, będzie owocować w postaci przygotowania dzieci do radzenia sobie w przyszłości. Będzie to dla nas sukces i największa nagroda.

Beata Gąsiorowska, Krzysztof Sieńczak

Gazeta Prudnik24 – numer 299

Reklamy

Reklamy



















Facebook