Prudnik24

„Zabawne Pogranicze” na folkową nutę

„Zabawne Pogranicze” na folkową nutę
28 sierpnia
12:19 2014

W inauguracyjnym koncercie z cyklu „Zabawne Pogranicze”, który odbył się w niedzielne popołudnie 24 sierpnia w sali reprezentacyjnej POK, wystąpiły zespoły: prudnicki „Czeczel Band” oraz „Karlovaci” z Bruntala.

Koncert, początkowo zaplanowany jako plenerowy, z powodu kapryśnej tego dnia aury przeniesiono do wnętrza Willi Franklów. Publiczność jednak nie zawiodła i wykonawcy grali przed około 100-osobowym audytorium.

Występujący jako pierwszy zespół „Czeczel Band”, dobrze znany prudnickiej publiczności, a działający od 1997 roku, tym razem pokazał swoje folkowe oblicze. Muzycy przedstawili się jako „górale z Gór Opawskich” (niektórzy także w góralskich strojach) i wykonali repertuar złożony w większości ze znanych utworów ludowej muzyki góralskiej. W programie blisko godzinnego koncertu znalazły się również własne kompozycje zespołu, inspirowane górskim folklorem, niektóre nawet z typowo jazzowymi wstawkami, ale świetnie harmonizującymi z całością. 

Po krótkiej przerwie na scenę weszli muzycy czeskiej formacji „Karlovaci”, specjalizujący się w stylu country, do którego nawiązywały również elementy ich ubioru, zwłaszcza „kowbojskie” kapelusze. Zespół zagrał szereg standardów muzyki country, większość z nich wykonując po angielsku, ale część również w ojczystym języku. Muzycy z Bruntala udowodnili też, że nie obce są im również inne gatunki – jak blues, szkocki folk, czy rock’ and 'roll – a obecność na scenie, to okazja do dobrej zabawy.

Zarówno występy polskich, jak i czeskich artystów mogły się podobać, jedni i drudzy otrzymali więc od  publiczności zasłużone brawa.

Koncerty polskich i czeskich amatorskich zespołów muzycznych są organizowane w ramach projektu „Zabawne Pogranicze” (CZ.3.22/3.2.00/13.03915), realizowanego na bazie współpracy między ośrodkami kultury z Krnova i Prudnika. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz-RP 2007-2013.

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook