Prudnik24

Malarstwo enkaustyczne w POK

Malarstwo enkaustyczne w POK
03 października
16:19 2014

W czwartek 25 września w „Galerii na poddaszu” Prudnickiego Ośrodka Kultury otwarta została wystawa malarstwa enkaustycznego autorstwa Agaty Wilczek.

Wernisaż wystawy cieszył się dużym zainteresowaniem, gromadząc wielu amatorów sztuki. Nie zabrakło również członków rodziny, przyjaciół i znajomych artystki. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił duet instrumentalny: Janusz Matkowski (instrumenty klawiszowe), oraz Paweł Noworolski (klarnet).

Agata Wilczek – na co dzień instruktorka sztuk plastycznych w Prudnickim Ośrodku Kultury – opowiadała o początkach swojej drogi artystycznej (jest dyplomowaną rzeźbiarką), dotychczasowych dokonaniach, oraz o malarstwie enkaustycznym.

– Tę mało znaną technikę „importowaliśmy” z Krnova, poprzez naszych znajomych z MIKS Krnov. I jak podkreślam już nie pierwszy raz – uczeń przerósł mistrza. Te prace rzuciły też na kolana naszych przyjaciół z Northeim – mówił dyrektor POK, Ryszard Grajek.

Przypomniał również, że to dzięki Agacie Wilczek nawiązano współpracę pomiędzy POK, a wrocławską Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. W efekcie w Prudniku w przeszłości prezentowano twórczość wielu artystów będących wykładowcami na tej uczelni.

Agata Wilczek przyznała, że enkaustyka jest dość skomplikowaną techniką. Zaprezentowane przez nią prace, to efekt uczestnictwa w kilku warsztatach. Na pierwsze pojechała do Czech zupełnie nie znając tej techniki, a zachwyciła się nią na tyle, że trudno jej było „oderwać się”.

Prace były już prezentowane w muzeum w Krnovie, w sierpniu br. Teraz można je oglądać na poddaszu Willi Franklów. Wystawa będzie dostępna do 30 października.

***

Enkaustyka – to technika malarska znana już w starożytności, wykorzystywana do malowania plafonów (Grecja), a także portretów (Egipt). Polegała na stosowaniu farb w spoiwie z wosku pszczelego, czasem z dodatkiem olejów schnących. Farby nakładano na podłoże w stanie płynnym, za pomocą podgrzewanych metalowych łopatek, lub też pędzlami.

Enkaustykę stosowano zarówno w malarstwie sztalugowym jak i ściennym. W średniowieczu technika ta została całkowicie zapomniana. W okresie renesansu podejmowano próby przywrócenia jej znaczenia, jednak nie odniosły one powodzenia.

(źródło: Wikipedia)

Gazeta Prudnik24 – numer 229

Reklamy

 

Reklamy

Facebook

  • Najlepsze w sieci treści dla dorosłych z popularnych serwisów, darmowe sex filmiki w doskonałej jakości, bezpłatnie i bez limitów.
  • rajstopy adrian
  • Rajstopy Adrian to również kolekcja dla Pań Size Plus. Mamy wiele modeli które z pewnością przypadną Wam do gustu. Adrian to marka która kocha wszystkie kobiety
  • kokietki.pl