Prudnik24

Na ratunek kasztanowcom

Na ratunek kasztanowcom
21 października
12:05 2014

Uczniowie klas I i III z prudnickiej PSP nr 4 przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji grabienia liści kasztanowców. W środę 1 października, podczas dwóch godzin lekcyjnych, pomagali chronić kasztanowce w prudnickim parku przed niszczącym je szkodnikiem.

Akcję pomocy kasztanowcom zorganizowała, już po raz ósmy, Fundacja Nasza Ziemia. Od kilkunastu lat drzewa w całej Europie atakowane są przez populację motyla szrotówka kasztanowcowiaczka. Skuteczną metodą ograniczenia jego populacji i ochrony drzew przed zniszczeniem jest grabienie i utylizacja liści kasztanowców z poczwarkami tego owada.

Już po raz drugi akcja odbyła się również w prudnickim parku. Około 50 uczniów z klasy I i III grabiło liście i zbierało je do plastikowych worków. Grabienie odbyło się w dwóch miejscach: za kortami tenisowymi, oraz przy parkowej altanie. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały nauczycielki – panie Anna Mączka i Iwona Siembida – a także asystentka nauczyciela, pani Żaneta Pawlik.

– Park Miejski to przecież część naszej Małej Ojczyzny, a ruch i pobyt na świeżym powietrzu, oraz wzajemna integracja, współpraca, podział ról, zdobyta wiedza – to nic innego jak nauka przez zabawę, zatem zapału do pracy nam nie brakowało – wylicza korzyści akcji Iwona Siembida, inicjatorka wielu szkolnych akcji ekologicznych.

Akcję pomocy prudnickim kasztanowcom zrealizowano przy współpracy Urzędu Miejskiego (niezbędny sprzęt – grabie, rękawice ochronne, worki – zapewnił naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Szymon Kroczak), ZBK w Prudniku (zadbał o utylizację liści), a także Nadleśnictwa Prudnik. Pracownik tej ostatniej instytucji, Rafał Kasza, przeprowadził pogadankę edukacyjną na temat szkodnika zagrażającego kasztanowcom, drzewom w których dziuplach znajduje schronienie wiele zwierząt. Nauczycielki mówiły także uczniom o różnych formach wykorzystania owoców tego drzewa, m.in. w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Pani Iwona przypomina, że w przeszłości uczniowie z jej szkoły uczestniczyli także w akcjach zbierania kasztanów na pokarm dla zwierząt leśnych, oraz dla jednej z firm farmaceutycznych. Z satysfakcją zauważa, że realizowane w PSP nr 4 inicjatywy ekologiczne znajdują coraz więcej naśladowców, z pożytkiem dla nas wszystkich.

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook