Prudnik24

Muzeum: Interdyscyplinarna wystawa „Grupy OŚcienia”

Muzeum: Interdyscyplinarna wystawa „Grupy OŚcienia”
18 listopada
12:00 2014

Malarstwo, rzeźbę oraz instalacje można oglądać na wystawie, jaką w piątek 7 listopada otwarto w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Swoje prace prezentują artyści z „Grupy OŚcienia” oraz Małgorzata Jenta-Dmitruk.

 

Na ekspozycji prezentowane są prace autorstwa Tomasza Chmielewskiego, Mariana Molendy, Krzysztofa Rozpondka, Edwarda Sytego, Zbigniewa Natkańca, Jerzego Dmitruka oraz Małgorzaty Jenty-Dmitruk, reprezentujące różne gatunki sztuki.

Przybyłych na wernisaż przywitał dyrektor prudnickiego muzeum, Wojciech Dominiak, który następnie przedstawił członków „Grupy OŚcienia”, a także towarzyszącą im krakowską malarkę i graficzkę, Małgorzatę Jentę-Dmitruk. Następnie o samej grupie, jej historii i artystycznych drogowskazach opowiadał prof. Krzysztof Rozpondek, kierujący Katedrą Ceramiki we wrocławskiej ASP im E. Gepperta.

Początkowo grupę tworzyło czterech twórców, pochodzących z Opolszczyzny, lub też związanych z regionem zawodowo (T. Chmielewski, M. Molenda, K. Rozpondek i E.Syty), którzy poznali się na przełomie lat 80. i 90.

– Każdy był absolwentem innej uczelni plastycznej, interesowały nas różne dyscypliny, ale jako niemal rówieśnicy rozumieliśmy się doskonale. Łączyła nas pasja i potrzeba uprawiania sztuki. Uzupełnialiśmy się wzajemnie i motywowali do dalszej aktywności – wspomina prof. Rozpondek.

Następnie do grupy dołączyli: Zbigniew Natkaniec (Opole) i Jerzy Dmitruk (Kraków).

Członkowie „Grupy OŚcienia” spotykają się na wspólnych plenerach, wernisażach, pracują również osobno, koncentrując się na własnej twórczości. Co pewien czas organizują jednak przedsięwzięcia, podczas których prezentują swoje prace razem z zaprzyjaźnionymi twórcami. W ostatnich latach wystawy grupy miały miejsce m.in. w Nysie i Brzegu, a tylko w bieżącym roku ponownie w Brzegu, oraz czeskim Krnovie. Ekspozycję grupy w prudnickim muzeum wzbogaciły prace Małgorzaty Jenty-Dmitruk.

– Zamierzamy kontynuować wspólną działalność i następne projekty urozmaicać dokonaniami zaprzyjaźnionych twórców – deklaruje Krzysztof Rozpondek.

Wystawa, której kuratorem jest Ewa Giemza, będzie dostępna dla zwiedzających w budynku Arsenału (ul. Bolesława Chrobrego 5) do 3 grudnia br.

Gazeta Prudnik24 – numer 214

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook