Prudnik24

O prudnickich protestantach

O prudnickich protestantach
19 listopada
12:54 2014

W czwartek 30 października w nowej siedzibie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku przy ul. Mickiewicza miało miejsce spotkanie poświęcone dziejom prudnickiej wspólnoty ewangelickiej. Prelekcję wygłoszoną przez germanistę, tłumacza i regionalistę – mgr Marcina Domino pt. Śląsk krainą wielu wyznań, czyli słów kilka o prudnickich protestantach zorganizowano w ramach realizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” z okazji 110. rocznicy wzniesienia w Prudniku nieistniejącego już kościoła ewangelickiego p.w. Chrystusa.

Zgromadzeni tego dnia w bibliotece miłośnicy dziejów naszego miasta, w tym (co szczególnie cieszy) kilkuosobowa grupa młodzieży, zostali zaznajomieni z bogatą i niezwykle zmienną historią prudnickich protestantów, w czym dopomogła przygotowana przez prelegenta prezentacja multimedialna.

            Bytność ewangelików w Prudniku należy łączyć przede wszystkim z dwoma przedziałami czasowymi, reformacją oraz okresem państwowości pruskiej (niemieckiej) na Śląsku. Pierwsi przedstawiciele konfesji augsburskiej pojawili się w naszym mieście w 1532 roku. Czas ten uważa się także za moment powstania pierwszej prudnickiej gminy ewangelickiej, która uległa rozwiązaniu w wyniku kontrreformacji w XVII wieku. Protestanci powrócili do Prudnika w 1742 roku, po zajęciu Śląska przez Prusy, a więc państwo gwarantujące im swobody religijne. Swoje nabożeństwa odprawiali oni kolejno w pomieszczeniach prudnickiego zamku „Wogendrossel” (spłonął w 1806r.), następnie w odebranym miejscowym kapucynom w wyniku sekularyzacji kościółku klasztornym (zburzonym w 1907r.), a ostatecznie w okazałym, wzniesionym w 1904 roku neogotyckim Kościele Chrystusa. Rozbiórki ostatniej z wymienionych budowli dokonano na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX stulecia. Dziś o świątyni i zamieszkujących niegdyś Prudnik oraz ziemię prudnicką ewangelikach przypomina jedynie ustawiony w miejscu wzniesienia kościoła (róg ulic Armii Krajowej i Gimnazjalnej) kamień z pamiątkową tablicą.

            Na zakończenie, dziękując przybyłym za uwagę, Marcin Domino zaprosił na kolejny wykład, który odbędzie się już 20 listopada (czwartek) o godz. 17.00 w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Prudniku przy ul. Mickiewicza i będzie poświęcony dziejom prudnickiej „Biblioteki Śląskiej” Maxa Pinkusa.

Gazeta Prudnik24 – numer 299

Reklamy

Reklamy



















Facebook