Prudnik24

Zaproszenie na wystawę

Zaproszenie na wystawę
11 grudnia
18:25 2014

Od 26 listopada do 30 grudnia w siedzibie Biblioteki Publicznej w Prudniku przy ul. Mickiewicza 1 można zwiedzać wystawę zatytułowaną: „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Wystawa przedstawia losy dwanaściorga dzieci ocalonych z tzw. rzezi wołyńskiej, dokonanej rękami nacjonalistów ukraińskich z UPA.

Mordy dokonywane na Polakach na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej trwały w zasadzie całą wojnę (a zdarzały się nawet po 1945 roku), jednakże ich największe nasilenie nastąpiło w 1943 roku. Stanowiły one realizację planu nacjonalistów ukraińskich z organizacji OUN, której przewodził Stepan Bandera, a zakładały całkowitą likwidację narodu Polskiego na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Zbrodnie dokonywane były rękami członków Ukraińskiej Powstańczej Armii przy pomocy pił, siekier, noży, czy wideł i cechowały się niebywałym wręcz okrucieństwem. Ich ofiarą padali głównie mieszkańcy wsi – bez wyjątku – mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci. Szacuje się, że na Kresach w latach 1939-1947 męczeńską śmierć mogło ponieść od 100 do nawet 200 tys. obywateli polskich.

Na prudnicką wystawę składają się nie tylko zdjęcia, ale także teksty przygotowane przez wybitną znawczynię tematyki mordów UPA – Ewę Siemaszko. Jest to historia dwanaściorga dzieci ocalonych z rzezi, które wspominane są przez ich bliskich i przyjaciół niemal 70 lat po tych tragicznych wydarzeniach. Organizatorzy wystawy to: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia. Ekspozycja czynna jest codziennie w godz. 7-18, w czwartki od 12 do 15. Zapraszamy!

Gazeta Prudnik24 – numer 214

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook