Prudnik24

W hołdzie Annie German

W hołdzie Annie German
30 grudnia
16:00 2014

Z recitalem, na który złożyły się piosenki z repertuaru Anny German, wystąpiła w Prudnickim Ośrodku Kultury wokalistka Małgorzata Kalińska.

 

Z zawodu jest nauczycielką, pracuje w przedszkolu w Niemodlinie. Śpiewa z zamiłowania w w tamtejszym Studiu Piosenki. Ma też bliskie związki z Prudnikiem, ponieważ swego czasu przez sześć lat uczęszczała do tutejszego Studium Wychowania Przedszkolnego, które w 1992 roku zostało przekształcone w obecne II LO. Wśród publiczności, która licznie przybyła do sali reprezentacyjnej POK posłuchać jej interpretacji utworów Anny German, nie zabrało zatem szkolnych znajomych, a także profesorek: Zofii Zeprzałki-Krzemień – wychowawczyni, i Haliny Mokrzyckiej – nauczycielki muzyki.

W programie ponad godzinnego koncertu znalazły się bardziej i mniej znane utwory Anny German – większość polskojęzycznych, ale było też kilka piosenek w języku rosyjskim, a nawet po włosku (artystka była niezwykle popularna w Związku Radzieckim, nagrywała piosenki i koncertowała także we Włoszech, gdzie uległa wypadkowi samochodowemu). Nie zabrakło też największych przebojów legendarnej piosenkarki (Człowieczy Los, Tańczące Eurydyki, Greckie Wino i in.).

W trakcie koncertu prowadząca Joanna Korzeniowska z POK odczytywała przygotowane przez Małgorzatę Kalińską cytaty ludzi kultury na temat Anny German. Zapytana, z którym z nich najbardziej się identyfikuje, wskazuje na słowa Jędrzeja Kozaka:

„Nie ma w polskim języku słów, które byłyby w stanie określić wielkość talentu Anny German. Nie ma słów, które mogłyby opisać bezmiar piękna, którym Wielka Artystka obdarowuje słuchaczy. Ten bezkresny ocean ponadczasowości Anny German zapisany jest jej głosem, który będzie podziwiany i uwielbiany do końca świata. Nikt nigdy nie będzie w stanie jej zastąpić. Anna German nie śpiewa piosenek. Ona śpiewa arcydzieła”

To, że śpiewa, Małgorzata Kalińska zawdzięcza pani Halinie Mokrzyckiej:

– To pierwsza osoba, która we mnie uwierzyła, podtrzymywała na duchu, chwaliła. Później śpiewałam okazjonalnie, m.in. w ludowym zespole, a od niedawna, może od roku, kształcę głos w Studiu Piosenki przy Ośrodku Kultury w Niemodlinie – mówi pani Małgorzata.

Repertuar i osoba Anny German są jej bliskie, bo jak mówi, sama również jest raczej wyciszoną osobą. Oprócz tego śpiewa również utwory z operetki, czy okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Na zakończenie koncertu, już na bis, Małgorzata Kalińska wykonała piosenkę nawiązującą do zbliżających się świąt – polską wersję przeboju „White Christmas” Franka Sinatry.

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook